Polska Wikipedia: 9 zmian na 9 urodziny

27-09-2010, 13:45

Wczoraj polskojęzyczna Wikipedia obchodziła swoje 9 urodziny. Z tej okazji odbyły się lokalne spotkania i udostępniono 9 nowości, takich jak nowa strona główna i przewodnicy po Wikipedii. Ogłoszono też koniec "wyścigu haseł", co oczywiście nie oznacza wstrzymania rozwoju polskiej Wikipedii.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Na początku tego roku Dziennik Internautów pisał o 9 urodzinach Wikipedii. Teraz swoje urodziny ma polska wersja projektu, która ruszyła 26 września 2001 roku. Było to dzieło lekarza Krzysztowa Jasiutowicza i fizyka Pawła Jochyma. Początkowo polska Wikipedia była samodzielnym projektem o nazwie Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowej Wikipedii przyłączyła się w roku 2002.

Tegorocznym obchodom urodzinowym towarzyszyły nie tylko lokalne spotkania (w Poznaniu, Olsztynie i Częstochowie), ale także na dziewiąte urodziny przygotowano 9 zmian poprawiających wizerunek i funkcjonalność projektu.

>>> Czytaj: FBI vs Wikipedia - poszło o pieczęć

Pierwsza zmiana to panel kontrolny Wikipedii. Dzięki niemu wszystkie działania podejmowane w projekcie widoczne są na specjalnej stronie ostatnich zmian. Druga zmiana to nowa strona główna, która powinna być bardziej przejrzysta dla czytelnika. Dodany został też (na próbę) pasek z wyszukiwarką, która po zmianie skórki przestała być dobrze widoczna dla części czytelników.

Trzecia zmiana to bardziej dostępni przewodnicy po Wikipedii. Nowicjusze mogą zgłosić się bezpośrednio do jednego z kilkunastu przewodników oferujących pomoc w różnych kwestiach dotyczących Wikipedii. Usprawniono też interaktywny samouczek, wprowadzony rok temu. Poprawiono takie błędy, jak mylące tytuły stron oraz nie do końca jasne wskazówki.

Kolejna (piąta) zmiana to nowy sposób promowania Wikipedii. Rok 2010 jest rokiem poświęconym Fryderykowi Chopinowi i w Polsce prowadzona jest na szeroką skalę akcja promocyjna muzyki, osoby, a także zdarzeń związanych z kompozytorem. W związku z tym Stowarzyszenie Wikimedia Polska postanowiło utworzyć publikację w całości poświęconą temu kompozytorowi, a wiosną powstał portal i projekt związany z życiem i twórczością polskiego kompozytora.

Szósta zmiana to także ułatwienie dla nowicjuszy. Chodzi o to, iż dzięki userboksom skupionych w Wieży aktywności, które zamieszczane są na stronach Wikipedystów, można się zorientować, czym dany użytkownik się zajmuje. Pomoże to nowicjuszom dowiedzieć się, do kogo powinni się zwrócić z prośbą o pomoc w konkretnej sprawie.

W związku z wprowadzeniem nowej skórki Vector poprzednie skany stron pomocy okazały się mało przydatne, a nawet mogły być mylące. Dlatego strony pomocy dla nowicjuszy zostały wzbogacone o nowe ilustracje.

Ósma zmiana to przeniesienie wszystkich plików do repozytorium Wikimedia Commons. Dzięki temu będą one wykorzystywane na wszystkich projektach Wikimedia - nie tylko w wersji pisanej po polsku, ale także w innych wersjach językowych Wikipedii, Wikinews, Wikicytatów, Wikibooks, Wikisłownika czy Wikiźródeł.

Bardzo istotna wydaje się dziewiąta zmiana - ogłoszenie końca wyścigu na liczbę haseł. Włoska Wikipedia wyprzedzi niebawem polskojęzyczną, ale nie ma to znaczenia. Wprowadzenie w wersji polskiej szeregu działań mających na celu poprawienie jakości automatycznie spowodowało spadek tempa tworzenia nowych haseł. Wzrosła za to liczba wykonywanych edycji i hasła stały się objętościowo większe.

Wciąż wiele jest do napisania, ale wszystko wskazuje na to, że Wikipedia ma przed sobą jeszcze wiele lat.

>>> Czytaj: Wikipedia: 2 mln dolarów od Google


Źródło: Wikipedia


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.