Polska służba medyczna na 6. miejscu... od końca. Jak wziąć zdrowie we własne ręce?

14-05-2018, 18:36

Średnio ponad 3 miesiące oczekiwania na gwarantowane świadczenie zdrowotne, niski dostęp do nowoczesnych terapii, długie kolejki do lekarzy – to główne powody niskiej oceny polskiej służby zdrowia na tle innych państw europejskich. Według Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia zajmujemy słabą lokatę. Jak zadbać o należytą pomoc w sytuacji choroby?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Polacy coraz częściej biorą zdrowie we własne ręce i decydują się na prywatną opiekę. Już ponad 2 miliony z nas korzysta z prywatnej opieki. Przeznaczamy na nią rocznie ponad 40 mld zł. Z jednej strony przestała to być gałąź przeznaczona tylko dla osób zamożnych, z drugiej strony w dalszym ciągu prywatna opieka medyczna jest poza zasięgiem finansowym wielu potrzebujących. Nadzieją na obniżenie kosztów jest szybko rozwijający się segment ubezpieczeń zdrowotnych, który stał się naturalną konkurencją dla dominujących w Polsce usług abonamentowych, jak twierdzi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Rozwiązaniem często stosowanym na Zachodzie a jeszcze nie spopularyzowanym w Polsce jest ubezpieczenie zdrowotne realizowana na zasadzie współpłatności. W takim modelu ubezpieczenia mamy do czynienia ze stałą miesięczną opłatą oraz dodatkową płatnością w momencie realizacji określonego świadczenia zdrowotnego, czyli np. wizyty u lekarza.

Realizowane w ramach Krajowego Programu Zdrowotnego we współpracy z TU Zdrowie ubezpieczenie zdrowotne w modelu współpłacenia umożliwia ubezpieczonemu skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych w ramach sieci ubezpieczyciela, a także poza nią. Z kolei ograniczenie kosztów ubezpieczenia umożliwia model współfinansowania na zasadach stałej opłaty miesięcznej oraz dodatkowych opłat za świadczenia medyczne. Jeśli ubezpieczony zdecyduje się na ubezpieczenie, to dla przykładu będzie musiał płacić miesięczną składkę wynoszącą 49 zł, a za wizytę u lekarza specjalisty zapłaci znacznie mniej, czyli 19,90 zł.

Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” wynika również jak dużą wartość dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne stanowią dla pracodawców. Odpowiedni dostęp do opieki medycznej może zmniejszyć zwolnienia chorobowe pracowników o blisko 70%. Z kolei koszty związane z nieobecnością pracowników w związku z chorobą szacowane są na ok. 30 tys. zł na jednego pracownika rocznie.

Źródło: CUK Ubezpieczenia



Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.