Polska: Rynek reklamy online rośnie

02-02-2010, 19:08

Sytuacja na polskim rynku reklamy online wygląda co najmniej tak, jakby żadnego kryzysu nie było. Czy rok 2010 okaże się równie dobry?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


317,68 milionów złotych - tyle w trzecim kwartale 2009 roku wyniosły wydatki polskich firm na reklamę. Oznacza to 15-procentowy wzrost w ciągu 12 miesięcy. IAB Polska zbadała 27 podmiotów, w tym Google. Firma podkreśliła, że wyraźne przyspieszenie nastąpiło we wrześniu. Wzrost wydatków na reklamę sugeruje zwiększenie optymizmu wśród przedsiębiorców - wierzą oni, że ich towary i usługi znajdą nabywców.

>> Czytaj także: IAB AdEx: Wciąż rośnie wartość polskiego rynku reklamy online 

Polska branża reklamowa i tak jest w dość komfortowej sytuacji - nad Wisłą doszło jedynie do spowolnienia gospodarczego i umiarkowanego wzrostu bezrobocia. W drugiej połowie roku widać było już pewną poprawę: mniej ubywało miejsc pracy, poziom produkcji się stabilizował.

Wśród form reklamy dominuje reklama graficzna (display) - w trzecim kwartale miała 47-procentowy udział (rok wcześniej o dwa punkty procentowe mniej). Rośnie także udział marketingu w wyszukiwarkach (SEM) - 28 teraz wobec 27 procent rok wcześniej. Nie zmienił się udział ogłoszeń oraz e-maili reklamowych - odpowiednio 17 i 6 procent.

Według IAB Polska rekordowy miał być także ostatni kwartał ubiegłego roku. Firma szacuje, że całoroczne przychody z tytułu reklamy online wyniosły 1,4 miliarda złotych wobec 1,17 miliarda rok wcześniej.

Najwięcej na reklamę online wydaje sektor finansowy (11% w 3Q 2009 do 13% w całym 2008 roku). Na drugiej pozycji znalazł się handel (9% w 3Q 2009 do 6% w roku 2008), a trzecią branżą, która zostawia najwięcej pieniędzy w reklamie online, jest telekomunikacja (8% do 10,5% w 2008 roku).

W zaprezentowanych danych widać wyraźny wzrost kategorii "Inne" - 26% w 3Q 2009 do 16% w 2008 roku. Zdaniem analityków IAB Polska "zwiększenie udziału kategorii «inne» dobrze świadczy o naszym rynku, gdyż wskazuje na to, że internet jako medium reklamowe znajduje miejsce w budżetach reklamowych coraz większej liczby branż i sektorów". Kategoria ta zawiera ogłoszenia drobne, usługi dla biznesu, usługi marketingowe i reklamowe, doradztwo unijne itp.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag rynek reklamytag reklamatag IAB Polskatag IAB AdEx
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.