Polska Akademia Dostępności - bezpłatne serwisy www, szkolenia i narzędzia internetowe

komunikat prasowy 24-02-2015, 08:12

Polska Akademia Dostępności jest platformą internetową skierowaną do podmiotów publicznych, które są zobowiązane do dostosowania swoich serwisów www dla osób o specjalnych potrzebach w tym osób niepełnosprawnych i starszych.

Na platformie znajduje się zestaw 180 gotowych pakietów stron www przygotowanych zgodnie z obowiązującym standardem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Szablony graficzne wraz z systemem zarządzania treścią są do pobrania za darmo i gotowe do instalacji w dowolnej instytucji.

„Z platformy mogą skorzystać nie tylko podmioty publiczne ale również instytucje i firmy, które chcą dostosować swoje strony internetowe dla jak największej liczby użytkowników, niezależnie od używanego przez nich sprzętu, oprogramowania, niepełnosprawności i wieku. Ważne, że osoby niepełnosprawne mogą być nie tylko użytkownikami serwisów ale również zarządzać nimi przy pomocy specjalnie przystosowanych paneli administracyjnych” - mówi Wojciech Kulesza Prezes Fundacji Widzialni.

Korzystanie z portalu nie wymaga opłat. Dostarcza on użytkownikom zarówno wiedzy, jak i narzędzi oraz rozwiązań.

Wiedza - platforma elerningowa z zestawem kursów dla początkujących i zaawansowanych studentów dostępności. Do tego scenariusze szkoleń dla prowadzących, chcących samodzielnie przeprowadzić zajęcia dla studentów, poradniki użytkowania paneli administracyjnych, poradniki instalacji pakietów, baza wiedzy

Narzędzia - zbiór narzędzi ułatwiających tworzenie serwisów zgodnych z WCAG, umożliwiających badanie pod kątem dostępności. Wszystkie narzędzia są dokładnie opisane z wykorzystaniem zrzutów ekranowych i porad dotyczących użytkowania

Rozwiązania - zestaw gotowych do pobrania wzorców graficznych wraz z systemem CMS. Co ważne, CMS jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych a dzięki temu serwis wychodzi dalej z dostępnością niż obowiązujące KRI. Jedną z najlepszych form pracy dla osób niepełnosprawnych jest komputer. Do tej pory ON nie mogły być zatrudniane na stanowiska związana z obsługą strony www, teraz jest to możliwe. Pakiet zawiera wszystkie elementy serwisu, które są potrzebne do skutecznego zarządzania i prowadzenia strony w pełni zgodnej z WCAG.

Na platformie znajdują się ponadto bezpłatne kursy e-learningowe dotyczące m.in.:

  • administrowania serwisem w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i głuchych,
  • tworzenia dokumentów tekstowych typu Word i PDF w sposób umożliwiający odczytanie ich przy pomocy programów czytających, z których korzystają osoby niewidome.

 

„Obecnie jedynie 1,7% publicznych stron internetowych spełnia standard dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wychodzimy naprzeciw tej sytuacji i oddajemy do użytkowania gotowe narzędzia i rozwiązania. Wystarczy odwiedzić serwis, pobrać stronę www i uruchomić w swojej organizacji.” – stwierdza Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Użytkownicy dostają do dyspozycji bezpłatne narzędzia, umożliwiające tworzenie serwisów www dostępnych dla osób o specjalnych potrzebach, wzbogacone o opis dobrych praktyk oraz bazę wiedzy, dotyczącą szeroko pojętej cyfryzacji.

Twórcy portalu dodają, że uruchomienie portalu poprzedziło szereg działań i wydarzeń zorganizowanych w ramach projektu PAD:

 

 

"Wszystkie elementy i działy mają potencjał rozwojowy. Zwiększymy liczbę kursów elerningowych, wzorców graficznych i narzędzi. Wszystkie elementy mogą zostać przetłumaczone na dowolny język i stanowić dobrą praktykę z Polski dla innych krajów członkowskich UE. Zarówno CMSy jak i wzorce graficzne wymagają jedynie podmiany słowników przy zachowaniu tej samej funkcjonalności" - mówi Artur Marcinkowski.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych wszystkie serwisy internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne mają być dostosowane dla osób o specjalnych potrzebach, w tym osób niepełnosprawnych i starszych do końca maja 2015 r.

Polska Akademia Dostępności jest realizowana przez Fundację Widzialni, dofinansowana ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Serwis Polskiej Akademii Dostępności www.pad.widzialni.org


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930