Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli brązowy medal w Finale Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM, zwanym także "Bitwą Umysłów". Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki.
reklama
W tegorocznym finale setka najlepszych drużyn akademickich na świecie rywalizowała
w projektowaniu oprogramowania, które ma rozwiązywać rzeczywiste problemy. Każdy z 3-osobowych zespołów studenckich stanął przed 11 zadaniami o różnym stopniu trudności.
Zadania opierały się na zagadnieniach takich, jak stworzenie harmonogramu dla lotniska, umożliwiającego bezpiecznie lądowanie samolotów z uwzględnieniem zmian pogodowych i innych nieprzewidzianych okoliczności, jak również optymalizowanie ruchu ulicznego w godzinach szczytu.
Klasyfikacja medalowa zespołów została dokonana w oparciu o liczbę zadań rozwiązanych w jak najkrótszym czasie. Zespół Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowany przez trzech studentów jednoczesnych studiów informatyczno-matematycznych uplasował się na dziewiątym miejscu, zdobywając brązowy medal. Polacy rozwiązali 7 z 11 zadań, tyle samo, co zdobywcy srebrnych medali (miejsca 5-8), potrzebowali na to jednak więcej czasu niż koledzy z innych krajów.
Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki, który rozwiązał 9 zadań. Mistrzowie świata wrócą do domu z nagrodami ufundowanymi przez IBM, stypendiami oraz trofeum „najbystrzejsi świata”.
Tegoroczna najlepsza dwunastka, która otrzymała medale:
Mistrzami regionów zostały: Massachusetts Institute of Technology (Ameryka Północna), Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Europa), Uniwersytet Niemiecki w Kairze (Afryka i Bliski Wschód), Uniwersytet Buenos Aires – FCEN (Ameryka Łacińska), Uniwersytet Tsinghua w Chinach oraz Uniwersytet Melbourne w Australii (Południowy Pacyfik).
- Prawdziwe problemy są wyzwaniem dla wielkich umysłów, a ich rozwiązanie wymaga podejścia "to się da zrobić" – podsumował ideę konkursu Dr. Bill Poucher, Dyrektor Wykonawczy ICPC oraz profesor Baylor University.
Sto drużyn biorących udział w Finale Mistrzostw Świata w Sztokholmie zostało wybranych spośród 7109 drużyn z 1838 uniwersytetów reprezentujących 88 krajów z sześciu kontynentów. Od 1997 r. sponsorowane przez IBM mistrzostwa ICPC zwiększyły swój rozmiar ośmiokrotnie. Kolejny sponsorowany przez IBM Finał Mistrzostw Świata w 2010 r. odbędzie się w Harbin w Chinach. Uczestników będzie gościł Uniwersytet Inżynieryjny w Harbin.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w sali filharmonii w Sztokholmie, gdzie tradycyjnie przyznawane są Nagrody Nobla.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|