Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli brązowy medal w Finale Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM, zwanym także "Bitwą Umysłów". Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki.

W tegorocznym finale setka najlepszych drużyn akademickich na świecie rywalizowała
w projektowaniu oprogramowania, które ma rozwiązywać rzeczywiste problemy. Każdy z 3-osobowych zespołów studenckich stanął przed 11 zadaniami o różnym stopniu trudności.

Zadania opierały się na zagadnieniach takich, jak stworzenie harmonogramu dla lotniska, umożliwiającego bezpiecznie lądowanie samolotów z uwzględnieniem zmian pogodowych i innych nieprzewidzianych okoliczności, jak również optymalizowanie ruchu ulicznego w godzinach szczytu.

Klasyfikacja medalowa zespołów została dokonana w oparciu o liczbę zadań rozwiązanych w jak najkrótszym czasie. Zespół Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowany przez trzech studentów jednoczesnych studiów informatyczno-matematycznych uplasował się na dziewiątym miejscu, zdobywając brązowy medal. Polacy rozwiązali 7 z 11 zadań, tyle samo, co zdobywcy srebrnych medali (miejsca 5-8), potrzebowali na to jednak więcej czasu niż koledzy z innych krajów.

Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki, który rozwiązał 9 zadań. Mistrzowie świata wrócą do domu z nagrodami ufundowanymi przez IBM, stypendiami oraz trofeum „najbystrzejsi świata”.

Tegoroczna najlepsza dwunastka, która otrzymała medale:

1. Sankt Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Złoty medal, Mistrz Świata)
  2. Uniwersytet Tsinghua w Chinach (Złoty medal)
  3. Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Złoty medal)
  4. Saratowski Państwowy Uniwersytet Techniczny (Złoty medal)
  5. University of Oxford (Srebrny medal)
  6. Uniwersytet Zhejiang (Srebrny medal)
  7. Massachusetts Institute of Technology (Srebrny medal
  8. Ałtajski Państwowy Uniwersytet Techniczny (Srebrny medal)
  9. Uniwersytet Warszawski (Brązowy medal)
  10. Uniwersytet Waterloo (Brązowy medal)
  11. Państwowy Uniwersytet im. I. Javakhishviliego w Tbilisi (Brązowy medal)
  12. Carnegie Mellon University (Brązowy medal)

Mistrzami regionów zostały: Massachusetts Institute of Technology (Ameryka Północna), Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Europa), Uniwersytet Niemiecki w Kairze (Afryka i Bliski Wschód), Uniwersytet Buenos Aires – FCEN (Ameryka Łacińska), Uniwersytet Tsinghua w Chinach oraz Uniwersytet Melbourne w Australii (Południowy Pacyfik).

- Prawdziwe problemy są wyzwaniem dla wielkich umysłów, a ich rozwiązanie wymaga podejścia "to się da zrobić" – podsumował ideę konkursu Dr. Bill Poucher, Dyrektor Wykonawczy ICPC oraz profesor Baylor University.

Sto drużyn biorących udział w Finale Mistrzostw Świata w Sztokholmie zostało wybranych spośród 7109 drużyn z 1838 uniwersytetów reprezentujących 88 krajów z sześciu kontynentów. Od 1997 r. sponsorowane przez IBM mistrzostwa ICPC zwiększyły swój rozmiar ośmiokrotnie. Kolejny sponsorowany przez IBM Finał Mistrzostw Świata w 2010 r. odbędzie się w Harbin w Chinach. Uczestników będzie gościł Uniwersytet Inżynieryjny w Harbin.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w sali filharmonii w Sztokholmie, gdzie tradycyjnie przyznawane są Nagrody Nobla.