Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) oraz IBM ogłosiły, że ICM będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem wykorzystującym oraz udostępniającym system IBM Blue Gene/P.
reklama
System wykorzystywany będzie w obliczeniach prowadzonych w ramach Programu Obliczeń Wielkich Wyzwań Nauki i Techniki – POWIEW. Celem projektu jest stworzenie infrastruktury obliczeniowej nowej generacji opartej na najnowocześniejszych technologiach. Zasoby udostępnione w trzech akademickich centrach obliczeń wielkoskalowych pozwolą na prowadzenie symulacji komputerowych o skali złożoności niedostępnej dotąd dla nauki i techniki w Polsce. Głównym partnerem technologicznym ICM w tym projekcie jest IBM.
W ramach projektu POWIEW powołane zostały grupy badawcze złożone z naukowców oraz programistów systemów HPC (High Performance Computing). Podejmą oni wymagające obliczeniowo problemy naukowe określone jako Wielkie Wyzwania, w dziedzinach takich, jak m.in. meteorologia, kosmologia, nauki materiałowe i neuroinformatyka.
Superkomputer projektu POWIEW używany będzie w ICM ponadto przy rozwijaniu nowych algorytmów oraz metod obliczeniowych dla architektur następnej generacji, które pojawią się w użyciu przed 2020 r. Będzie to kontynuacja współpracy ICM i IBM, w której budowa nowoczesnych architektur komputerowych i doskonalenie sposobów ich wydajnego wykorzystania stanowi klucz do skutecznego podejmowania największych wyzwań współczesnej nauki i techniki.
Nabycie nowych systemów ma ułatwić też polskim naukowcom ICM bliższą współpracę z innymi użytkownikami tych technologii, m.in. Forschungszentrum Jülich, które pracuje na najszybszym w Europie superkomputerze (zbudowanym na architekturze Blue Gene), a także z działem badawczym IBM Research w ramach rozwoju modeli programistycznych na opracowaną obecnie przyszłościową architekturę IBM Blue Gene/Q.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*