Polscy hakerzy na podium

02-01-2019, 13:37

Rok 2018 był wyjątkowy dla polskich drużyn biorących udział w międzynarodowych zawodach dotyczących bezpieczeństwa. Dwie z nich, Dragon Sector oraz p4, znalazły się na szczycie rankingu CTFtime. Członkowie tych drużyn, grając już indywidualnie, zdominowali także zawody dla hakerów organizowane przez MON, oraz pokazali wysoką formę reprezentując Polskę podczas konkursu European Cyber Security Challenge.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rokrocznie odbywa się ponad 150 konkursów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego (tzw. CTF-ów, z ang. Capture The Flag), a zawody organizowane są niezależnie przez uniwersytety, firmy i organizacje społeczne. Ponad 18 tys. drużyn z całego świata uczestniczyło przynajmniej w jednym z nich. Większość konkursów przeprowadzana jest w internecie, a na część z nich najlepsze zespoły zapraszane są do rywalizacji na miejscu - np. w Paryżu, Pekinie, Las Vegas, Genewie, na Tajwanie, a także w Warszawie.

Zawody CTF z roku na rok przyciągają uwagę coraz większej liczby znanych firm informatycznych, które dołączają do grona sponsorów lub organizują własne zawody. Przykładem może być Google CTF (Londyn, pula nagród 33 tys. dol.), 0CTF/TCTF organizowany przez firmę Tencent (Shenzhen, pula nagród 38 tys.dol.), WCTF organizowany przez Qihoo 360 (Pekin, pula nagród 100 tys.dol.) oraz Real World CTF (Chaitin Tech, Zhengzhou, pula nagród ponad 200 tys.dol.).

Drużyny-uczestnicy największych konkursów mierzą się w prestiżowym, zbiorczym rankingu CTFtime, który śledzi wyniki każdego zespołu. I to właśnie tutaj polskie zespoły - Dragon Sector oraz p4 - zajęły odpowiednio 1. oraz 3. miejsce w ostatecznym zestawieniu za rok 2018. Polacy z Dragon Sector powracają na pierwsze miejsce rankingu, na którym to po raz ostatni gościli w roku 2014. Dla drużyny p4 miejsce trzecie jest jednocześnie najwyższym w historii - dotychczas rekordem była 5. pozycja w roku 2016. 

Polacy pokonali wiele innych, niezwykle silnych, zespołów, pochodzących z różnych zakątków globu. Na 2. miejscu, rozdzielając pozycje polskich drużyn, uplasował się amerykański zespół PPP, nota bene wielokrotny zwycięzca rankingu, związany z amerykańskim Carnegie Mellon University. Polacy pozostawili w tyle wiele renomowanych ekip pochodzących m.in. z Rosji, Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Tajwanu, Chin czy Korei Południowej.

Członkowie Dragon Sector, p4 i innych polskich drużyn brali też w tym roku udział w zawodach organizowanych po raz pierwszy przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, oraz w konkursie organizowanym przez agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa - ENISA.

Podczas zawodów European Cyber Security Challenge w Londynie, w których Polska brała udział po raz pierwszy, jednolita narodowa reprezentacja młodzieżowa (z graczami polskich zespołów, w tym Dragon Sector oraz p4) zajęła wysokie, czwarte miejsce. Podczas rodzimego, wojskowego konkursu uczestnicy, będący jednocześnie członkami ekip p4 oraz Dragon Sector zajęli odpowiednio pierwsze oraz drugie miejsce. Dodatkiem do wysokich nagród pieniężnych (łącznie 60 tys. zł) były skok w tandemie ze spadochronem, rejs łodzią desantową, przejazd transporterem opancerzonym Rosomak oraz udział w kursie dla korespondentów wojennych.

Poza liderami, w pierwszej 50-ce rankingu CTFtime uplasowały się jeszcze dwa obiecujące polskie zespoły - Made in MIM (miejsce 36.) oraz justCatTheFish (miejsce 40.). Oba wywodzą się z najlepszych polskich wydziałów informatyki i wciąż poprawiają swoje wyniki. 

Źródło: Dragon SectorSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.