Polityka cenowa Microsoftu zabije Windowsa RT?

13-06-2012, 08:10

Co z tego, że Microsoft będzie miał system dla tabletów, skoro producenci będą zmuszeni słono za niego płacić, nawet kilkadziesiąt dolarów od urządzenia? Możliwe, że tablety z Windowsem RT nie zejdą cenowo poniżej 540 USD, a jeśli tak, to nowy system zbyt wiele na rynku tabletów nie zwojuje.

Nie od dziś mówi się, że Microsoft przegapił jedną istotną rzecz - mobilną rewolucję. Dopiero w roku 2011 firma ogłosiła, że stworzy system Windows w wersji działającej na procesorach ARM. Wcześniej Microsoft starał się promować tablety z procesorami x86 oraz pełnym Windowsem, ale rynek nie przyjął ich ciepło. Okazało się, że tablet powinien być przerośniętym smartfonem a nie odchudzonym pecetem.

Zbliża się jednak czas wydania Windowsa 8, który będzie dostępny także w wersji RT dla procesorów ARM. Ten system będzie miał nowy interfejs Metro, będzie miał sklep z aplikacjami, słowem wydaje się przygotowany do walki z liderami. Jest jeden problem - Microsoft chce sprzedawać system operacyjny, konkurując z darmowym Androidem oraz z iOS, który jest elementem zamkniętej platformy Apple. Ciężka sprawa.

Czytaj: Microsoft zrezygnował z przejęcia Nokii

Wczoraj Theo Valich z serwisu VR-Zone napisał, że miał okazję rozmawiać z kilkoma dostawcami sprzętu w czasie imprezy Computex Taipeii i dowiedział się, że Microsoft zrezygnował z planów udostępniania Windowsa RT w cenie 35 dolarów. Gigant żąda od producentów OEM od 80 do 95 dolarów, a najczęściej 85 dolarów (zob. VR-Zone, Microsoft charges Tablet OEMs a whopping $85 for Windows RT). 

85 dolarów to jest 17% ceny najnowszego iPada, czyli w realiach rynku tabletów jest to dość dużo. VR-Zone ocenia, że ceny tabletów z Windowsem RT będą się zaczynać od ok. 550 USD. Co zatem kupisz, drogi konsumencie? Tego cudownego iPada, o którym wszyscy mówią, a może podobnego i taniego Androida? A może kupisz droższe urządzenie tylko dlatego, bo jest na nim Windows, którego i tak nie znasz, bo jest nowy?

Microsoft nie może raczej zaoferować na tabletach czegoś szczególnie lepszego od iOS czy Androida. Jedynym jego atutem wydaje się mocna pozycja na rynku komputerów biurkowych, więc Microsoft zapewne będzie nas przekonywał, że warto mieć ten sam system na tablecie i na biurku.

Sonda
Wysokie ceny zaszkodzą Windowsowi RT?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Problemem może być to, że ludziom nie będzie zależeć na takiej jednolitości. Szef Apple Tim Cook mógł mieć rację, mówiąc na konferencji D10, że rynek tabletów jest naprawdę czymś innym niż rynek PC-tów i nie da się przenieść bagażu doświadczeń z jednego rynku na drugi. Microsoft ciągle liczy na to, że pojedzie na doświadczeniach, ale ludzie nie korzystają z tabletów tak samo, jak korzystają z komputerów osobistych. Nauczyliśmy się, że komputer służy do pracy, a tablet to taki osobisty multimedialny gadżet. Ten gadżet ma być ładny, ma zapewniać dobrą zabawę i ma być... nie za drogi. Rynek potwierdził już, że ludzie chcą przede wszystkim tanich tabletów.

Windows RT to wciąż jest dla Microsoftu ogromna szansa, ale wygórowane ceny mogą przysłonić korzyści płynące z wprowadzenia nowego systemu na rynek.

Czytaj: Windows Phone: Chiny uratują system Microsoftu?


Źródło: VR-Zone
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy