Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Policja zamyka serwis z tłumaczeniami filmów - AKTUALIZACJA2

17-05-2007, 14:32

Napisy.org - popularny serwis z tłumaczeniami filmów - został zamknięty. Z informacji przekazanych przez policję wynika, że osoby związane z serwisem zostały zatrzymane, a dane z serwera, na którym znajdowała się strona, są zabezpieczone. Poniżej prezentujemy także sprawę zatrzymania z punktu widzenia przedstawicieli serwisu napisy.org.

Działania wymierzone przeciwko osobom rozpowszechniającym tłumaczenia do filmów były elementem ogólnopolskiej akcji koordynowanej przez Komendę Główną Policji. Funkcjonariusze w czasie swoich działań byli wspierani przez pracowników Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA).

W całym kraju w związku z tą sprawą zatrzymano dziewięć osób, wśród których byli tłumacze i administrator serwisu. W likwidowaniu witryny brali też udział niemieccy policjanci, bo to właśnie w tym kraju znajdował się serwer, dzięki któremu strona Napisy.org funkcjonowała.

Polskie prawo przewiduje, że osoba tłumacząca ścieżkę dźwiękową filmu musi mieć zgodę właściciela praw autorskich na rozpowszechnianie takiego tłumaczenia. Zatrzymane osoby takiej zgody nie miały i nie jest to jedyna rzecz jaką da się im zarzucić.

W mieszkaniach podejrzanych funkcjonariusze policji zabezpieczyli komputery stacjonarne i laptopy z nielegalnym oprogramowaniem oraz prawie 2000 płyt z pirackimi filmami. Podejrzanym grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Na razie żadnej z osób nie postawiono zarzutów. Stanie się to możliwe po przeanalizowaniu twardych dysków i logów serwerów.

Kolejne zatrzymania w tej sprawie nie są wykluczone. Policja ustala teraz, czy za tłumaczenia ich autorzy otrzymywali pieniądze.

Nie są to pierwsze problemy Napisy.org. W zeszłym roku serwis ten wraz ze stroną Napisy.info stał się celem ataków dystrybutora Gutek Film. Wtedy jednak po krótkiej przerwie serwis wrócił do Sieci.

AKTUALIZACJA

Odpowiedź przedstawicieli serwisu Napisy.org

Przedstawiciele serwisu Napisy.org skontaktowali się z nami i nieco skorygowali informacje podawane wcześniej przez policję. Oto co w e-mailu dla Dziennika Internautów napisał Krzysztof 'rotorek' Czerepak, administrator serwisu Napisy.org.

1  2 3  - 

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *