Windows Vista pożeraczem energii?

17-05-2007, 21:26

Producenci komputerów przenośnych skarżą się, iż najnowszy system operacyjny Microsoftu zużywa więcej energii, przez co czas pracy laptopów na akumulatorze znacząco się skraca.

Podczas wprowadzania Windowsa Visty na rynek Microsoft zapewniał, iż system został specjalnie zoptymalizowany do pracy na urządzeniach przenośnych. Nowe funkcje oraz rozbudowany menedżer energii miały zapewnić efektywne korzystanie z Visty.

Producenci przenośnych komputerów nie potrzebowali dużo czasu, aby oznaczać swe produkty jako kompatybilne z najnowszym systemem z Redmond. Tymczasem, jak się teraz okazuje, jeden z największych dostawców laptopów Hewlett-Packard wcale nie jest zadowolony z pracy Visty na swych urządzeniach przenośnych.

Za głównego winowajcę uważa się nowy interfejs graficzny Aero, który wraz ze swymi efektami (przede wszystkim przezroczystością) zużywa wielkie ilości energii. Skutkiem powyższego czas pracy na baterii jest znacznie krótszy niż w przypadku Windowsa XP.

Co prawda Vista kryje w sobie rozwiązania, które pomagają zredukować zużycie energii (jak np. dopracowany stan uśpienia), jednakże użytkownicy, którym zależy na długim działaniu mobilnego komputera, zmuszeni będą do rezygnacji z rozbudowanych efektów graficznych, które były przecież jedną z głównych funkcji zachwalanych przez Microsoft.

HP oraz Lenovo postanowiły dołączać do swych urządzeń własne menedżery energii, które pozwolą użytkownikom łatwiej i w większym stopniu dostosować system do swych wymagań.

Zdaniem analityków, nie jest żadnym zaskoczeniem, iż kolejny system operacyjny Microsoftu zużywa więcej energii. Tak było w przypadku Windowsa 98 i XP, tak jest i teraz w przypadku Visty.

Różnica polega jednak na tym, iż dziś rynek komputerów wygląda nieco inaczej niż jeszcze przed paroma laty. Laptopy powoli wypierają komputery stacjonarne, stając się głównym sprzętem, na którym używane będą nowe systemy. Microsoft powinien mieć to na uwadze, tymczasem twórcy Visty nie pomyśleli nawet o tym, aby opracować specjalną wersję systemu dla urządzeń mobilnych.

Koncern z Redmond nie ma sobie jednak nic do zarzucenia.
"Aktywnie wspieramy producentów komputerów w dostosowaniu standardowych profilów menedżera energii, aby ich użytkownicy mogli w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości sprzętu" - czytamy w oficjalnym komentarzu do sprawy.

Microsoft opublikował też wyniki własnych badań, z których wynika, iż włączenie interfejsu Aero powoduje wzrost zużycia energii jedynie o 1-4 proc. Również procesor graficzny nie ma ponoć dużego udziału w rozładowywaniu akumulatora. Podkreślany jest za to fakt, że 15-20 proc. energii w laptopach pochłanianych jest przez ekran urządzenia.

Tymczasem, mimo zainstalowania stosownej poprawki dla Windowsa XP, nadal występuje problem nadmiernego wykorzystania procesora przez proces svchost.exe podczas korzystania z mechanizmu automatycznych aktualizacji. Microsoft zaleca w tym przypadku dodatkową aktualizację programu Windows Update Agent.

Następny artykuł » zamknij

Muzyka bez DRM w Amazon

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930