Policja zamyka duży serwis z torrentami

23-10-2007, 19:50

Dwuletnie śledztwo brytyjskiej i holenderskiej policji doprowadziło do zamknięcia popularnego trackera sieci BitTorrent - OiNK.cd. Aresztowana została jedna osoba.

Śledztwo dotyczące prywatnego trackera zostało wszczęte na wniosek Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI - tej samej, która straciła jedną ze swoich domen na rzecz The Pirate Bay) oraz Brytyjskiego Związku Fonograficznego (BPI). Akcję, prowadzoną na terenie Wielkiej Brytanii oraz Holandii koordynował Interpol.

W północnoangielskim mieście Middlesbrough policja zatrzymała dziś 24-letniego administratora strony, dokonała przeszukania biura firmy, w której pracował oraz domu jego ojca. Holenderskie władze skonfiskowały natomiast znajdujące się w Amsterdamie serwery, na których hostowana była strona i tracker.

Serwis OiNK.cd to jeden z najpopularniejszych prywatnych trackerów sieci BitTorrent, zajmujący się głównie rozpowszechnianiem torrentów do utworów, szczególnie albumów w wydaniach przedpremierowych (tzw. pre-release). IFPI szacuje, że w bieżącym roku OiNK "wypuścił" do sieci około 60 przedpremierowych albumów.

OiNK było centrum nielegalnej dystrybucji muzyki w sieci. Nie była to kwestia znajomych udostępniających muzykę dla przyjemności. Była to światowa sieć, udostępniająca muzykę, do której nie posiadano praw i zamieszczano ją w sieci. - powiedział Jeremy Banks, szef jednostki antypirackiej IFPI. Warto zauważyć, że serwis nie udostępniał muzyki, jak twierdzi IFPI, a jedynie torrenty, czyli metapliki o rozszerzeniu .torrent zawierające informacje wykorzystywane przez sieć BitTorrent do wynajdywania użytkowników udostępniających wybrane pliki z muzyką.

To nie pierwsze problemy, z jakimi boryka się OiNK. Jak donosi serwis news.torrent.pl, już w lipcu br. tracker zmienił swój adres z oink.me.uk na oink.cd. Wynikało to z konfliktu prawnego z rejestratorem domeny.

W chwili obecnej strona w ogóle nie działa. Po wejściu pod adres oink.cd przeczytać można jedynie komunikat IFPI oraz BPI informujący o zamknięciu serwisu i toczącym się postępowaniu dążącym do zidentyfikowania użytkowników trackera.

Źródło: Reuters, BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031