Policja publikuje zdjęcia złodziei z Małpki. Takich przypadków będzie więcej?

20-06-2013, 14:36

Zdjęcia mężczyzn podejrzanych o kradzież kosmetyków opublikowała wielkopolska policja. W sieci znajdziemy też nagranie z monitoringu. Ten sposób poszukiwania sprawców kradzieży najwyraźniej zyskuje popularność. W aktualizacji dodajemy komentarz Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Policjanci poszukują mężczyzn, którzy ze sklepu na ul. Grunwaldzkiej 371 w Poznaniu skradli kosmetyki o wartości 800 zł. Najciekawsze w tej sprawie jest to, że policja zdecydowała się na publikacje zdjęć z monitoringu, takich jak te poniżej. Znalazły się one m.in. w komunikacie na stronie wielkopolskiej policji.

zdjęcie

Ponadto w serwisie YouTube można znaleźć nagranie z monitoringu. Widać na nim, że podejrzani biorą z półki produkty, które nie lądują w koszyku. Z komunikatu policji wynika, że obecna w sklepie ekspedientka zauważyła tę kradzież, ale mężczyźni uciekli, gdy zwróciła im ona uwagę.

Poniżej nagranie z YouTube:

Jeśli rozpoznajecie ludzi na zdjęciach lub filmie, możecie zadzwonić pod numer 997 lub 61-841-21-12.

Nie jest to pierwszy raz, gdy spotykamy się w Polsce z publikowaniem nagrania kradzieży. Dziennik Internautów wspominał już o właścicielu sklepu Żabka z Kamienia Pomorskiego, który opublikował takie nagranie. Wówczas właściciel sklepu został zmuszony do usunięcia nagrania z sieci, bo firma Żabka S.A. obawiała się naruszenia praw osób widocznych na nagraniu.

Sonda
Czy policja powinna publikować wizerunki sprawców przestępstw?
  • tak
  • tylko w szczególnych przypadkach
  • nie
wyniki  komentarze

Sytuacja, z jaką stykamy się teraz, jest nieco inna. Policja sama zdecydowała o publikacji zdjęć z monitoringu, ale są ponadto nagrania na YouTube, których nie opublikowali stróże prawa. Można się zastanawiać nad tym, czy wszystkie takie publikacje są zgodne z prawem. Trzeba tu zaznaczyć, że polskie prawo nie reguluje zbyt dokładnie podobnych sytuacji i eksperci zwracali na to uwagę w przeszłości. Byłoby dobrze, gdyby ustawodawcy dostrzegli ten problem.

Niezależnie od działań twórców prawa wszystko na świecie zmierza ku temu, aby ściganie przestępców wspomagać internetowymi publikacjami. Czasem daje to niezłe efekty. W USA internauci w godzinę znaleźli sprawcę napadu, którego policja szukała przez dwa tygodnie. Publikowanie w Polsce wizerunków chuliganów też dało zadowalające efekty, choć również nie obyło się bez prawnych wątpliwości.

Aktualizacja

Biuro Prasowe Rzecznika Praw Obywatelskich spytane o opinię dotyczącą tej sprawy przesłało do nas poniższy komentarz. Potwierdza on, że polskie prawo ma braki, jeśli chodzi o publikację nagrań z monitoringu. 

Problematyka uprawnień organów ścigania do wykorzystywania i upubliczniania materiałów pochodzących z monitoringu jest w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Kwestia ta ujawniła się na tle wpływających do Biura RPO skarg obywatelskich. W przekonaniu RPO brak jest w polskim systemie prawnym rozwiązań legislacyjnych, które stanowiłyby podstawę prawną uprawniającą organy ścigania do przetwarzania i upubliczniania materiałów pochodzących z monitoringu, które zawierają dane osobowe obywateli. Problematyka jest o tyle istotna, iż czynności organów ścigania polegające na wykorzystywaniu i upublicznianiu materiałów uzyskanych za pomocą monitoringu, wkraczają dalece w konstytucyjnie chronione prawa obywateli, w tym prawo do prywatności i ochrony wizerunku.

Wobec powyższego, Rzecznik zwrócił się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (wystąpienie z dnia 1 grudnia 2010 r.) oraz Ministra Spraw Wewnętrznych (wystąpienie z dnia 2 lutego 2011 r.) z prośbą o zbadanie przedmiotowej problematyki, w szczególności o rozważenie, czy nie zachodzi potrzeba podjęcia, przez uprawnione podmioty, działań związanych z opracowaniem ustawy, która w sposób kompleksowy określałaby zasady wykorzystywania przez organy państwowe danych pochodzących z monitoringu. W odpowiedzi, zarówno Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, jak i Minister Spraw Wewnętrznych, podzielili stanowisko Rzecznika wyrażone w w/w wystąpieniach. Jak wynika z posiadanych przez Rzecznika informacji, obecnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad projektem ustawy regulującej ogólne zasady korzystania z monitoringu.

Anna Kabulska

Wydział Komunikacji Społecznej
Biuro Rzecznika Praw ObywatelskichSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.