Polerowanie szkła i szyb okiennych - czy warto

17-02-2021, 13:11

Chyba niewiele rzeczy irytuje tak bardzo w słoneczny dzień, jak porysowane szyby. Rysy, zmatowienia i odprysk na szybiei - to właśnie one powodują, że zamiast delektować się piękną pogodą, skupiamy się na niedoskonałościach widocznych gołym okiem. Rozwiązaniem, które najczęściej przychodzi do głowy, jest wymiana szkła na nowe - to jednak niemały wydatek, a także bardzo nieekologiczne działanie, w końcu kilka niedoskonałości to nie powód, by wymieniać całą taflę na inną. Na szczęście usuwanie rys z szyby jest możliwe – i coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie jak polerowanie szyb okiennych. Jak zlikwidować rysy na szybie? Czy rzeczywiście to się opłaca? Co warto wiedzieć o tym procesie?

Dlaczego na szkle pojawiają się rysy i niedoskonałości?

Choć szkło należy do bardzo twardych i trudnych w obróbce materiałów, to z czasem na niemal każdej wykonanej z niego powierzchni pojawiają się zarysowania. Niektóre rodzaje szkła udaje się zarysować nawet przedmiotami wykonanymi z metalu, jednak największym wrogiem szkła jest piasek. Drobinki kwarcu, czyli właśnie piasek, mają w skali Mohsa twardość 7, co oznacza, że bez problemu mogą rysować większość rodzajów szkła. Z drugiej strony jest to niemal wszechobecny minerał, dlatego okna tak łatwo się rysują podczas czyszczenia czy innych codziennych czynności.

Innymi, często występującymi wadami są popalenia, które powstają na skutek przeprowadzanych w pobliżu prac remontowo-budowlanych. Wykorzystanie szlifierki czy spawarki w pobliżu okna to niemal pewna recepta na pojawienie się tych charakterystycznych uszkodzeń – ciemne punkciki to miejsca, w których doszło do stopienia się szkła.

Usuwanie rys na szkle – czy to w ogóle możliwe?

usuwanie rys na szkle

O ile dość łatwo o uszkodzenie powierzchni szyby, to ich usunięcie wymaga już sporych nakładów pracy i bardzo często również dysponowania specjalistycznymi narzędziami. Jeśli jednak zabierze się za to doświadczona osoba, mająca odpowiednie urządzenia i materiały, to efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Niejednokrotnie okazuje się, że odnowione w ten sposób szklane powierzchnie wyglądają zupełnie jak nowe, a ślad po poprzednich niedoskonałościach znika zupełnie. Wiele osób próbuje wykonać polerowanie szyb okiennych samodzielnie – niekiedy faktycznie przynosi to zauważalną poprawę, jednak zazwyczaj wymaga wykorzystania profesjonalnych narzędzi i nabycia wprawy. Jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłeś, to jest wielkie ryzyko, że swoją pierwszą naprawę przeprowadzisz nieudolnie, a wówczas pozostanie ci tylko wymiana szkła na nowe.

Jak usunąć rysy na szybie okiennej? Jak to robią fachowcy?

Za usuwanie najdrobniejszych rys na szybie można się zabrać, nawet nie dysponując specjalistycznymi narzędziami, jednak będzie to bardzo wymagające i czasochłonne. Można próbować, korzystając z pasty polerskiej do szkła, jednak zwłaszcza przy ręcznym aplikowaniu nie ma co liczyć na spektakularne rezultaty. Profesjonaliści mogą usunąć nawet bardzo głębokie zarysowania – tu jednak wykonane najpierw zostaje szlifowanie szyb, a dopiero po nim polerka. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do samego dna rysy, co spowoduje jej zupełne zniknięcie. Mimo posiadania szlifierek mechanicznych i wykorzystania substancji takich jak tlenek ceru usuwanie rys z szyby jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym ciężkiej pracy.

Naprawa porysowanych szyb – czy się opłaca?

polerowanie szyb

Koszt szlifowania i polerowania szyb w największej mierze zależy od nakładu pracy, jaką trzeba włożyć w to zadanie. W przypadku niewielkich zarysowań lub zmatowień koszt regeneracji będzie bardzo konkurencyjny. Jeśli jednak szyba jest duża, a rysy głębokie, to usługa taka może przekroczyć wartość wymiany na nową. Z drugiej strony nawet taka regeneracja szyb może się opłacać - wymontowywanie okna nie zawsze jest możliwe i łatwe, a w przypadku trudnodostępnych miejsc może również wymagać sporych nakładów pracy, przekraczających jego wartość. W takich sytuacjach to właśnie szlifowanie i polerowanie szyb pozwala na minimalną ingerencję i bezpieczne przywrócenie pierwotnych parametrów okna. Podobnie jest w sytuacjach, gdy wymiana szkła jest po prostu niemożliwa – np. w specjalistycznych szybach, które mocowane są w ściśle określony sposób lub w niektórych starych oknach czy zabytkowych pomieszczeniach – tu wyłącznie polerowanie okazuje się dopuszczalnym rozwiązaniem.

Jak zlikwidować rysy na szybie okiennej – skutecznie i bezproblemowo?

Niekiedy można to zrobić samodzielnie – zawsze jednak oznacza to ogrom pracy, a rezultaty mogą być znacznie poniżej oczekiwań. Dlatego, jeśli chcesz, by Twoja szyba wróciła do pełni świetności, to najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalistów – np. działającej na obszarze Warszawy firmy Fineglass. Fachowcy podejmą się regeneracji szkła z wykorzystaniem optymalnej metody – szlifując, polerując szyby okienne, usuwając popalenia, a nawet pęknięcia. Tobie zaś pozostanie cieszenie się z odnowionego okna – bez demontażu, ale także denerwujących rys i niedoskonałości. Jeśli więc jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy warto wypolerować swoje okna, to jak najbardziej jest to metoda godna polecenia. A efekty przejdą Twoje oczekiwania.

Więcej informacji na stronie firmy Fineglass polerującej szyby okienne http://fineglass.pl/


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag polerowanie szybtag polerowanie szkłatag nols
To warto przeczytać
fot. Polyfot. Kaspersky


RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: