Polak da do 155 zł za szybki mobilny internet

13-10-2011, 12:13

Rzadko korzystamy z usług online w telefonie. Najczęściej wykorzystujemy je w celu wyszukania informacji, najrzadziej dokonujemy w ten sposób zakupów. Połowa z nas wysyła e-maile z  komórek co najwyżej raz w tygodniu - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte.

Z analizy wykonanej przez Deloitte wynika, że oprócz prowadzenia typowych rozmów Polacy używają swoich telefonów komórkowych przede wszystkim do komunikacji tekstowej – 78% osób wysyła SMS-a przynajmniej raz dziennie, a kolejne 12% co najmniej kilka razy w tygodniu. SMS jest traktowany jako uniwersalny środek komunikacji bez względu na grupę wiekową użytkowników czy posiadany model telefonu.

Pod względem częstotliwości wysyłania wiadomości tekstowych nasz kraj jest jednym z europejskich liderów – zajmujemy pierwsze miejsce ex aequo z Norwegią, kolejna jest Wielka Brytania (66% użytkowników wysyła co najmniej jednego SMS-a dziennie), Francja (59%), Hiszpania (48%) oraz Niemcy (45%).

Rzadziej mieszkańcy naszego kraju wykorzystują swoje aparaty do korzystania z usług online. 51% posiadaczy smartfonów wysyła e-maile z komórki rzadziej niż raz w tygodniu lub w ogóle nie korzysta z takich możliwości. Z badania wynika, że tylko co czwarta osoba posiadająca smartfon korzysta codziennie z poczty elektronicznej. Dla porównania w USA robi to aż 53% użytkowników. Z portali społecznościowych przynajmniej raz w tygodniu korzysta 4 na 10 posiadaczy smartfonów z Polski, podczas gdy tej formy komunikacji używa 6 na 10 Amerykanów.

- Łącząc się z internetem za pomocą komórki, Polacy najczęściej korzystają z wyszukiwarki internetowej, e-maila oraz sprawdzają różnego rodzaju wiadomości, np. sportowe. Liderem pod względem liczby smartfonów i częstotliwości korzystania z usług mobilnych jest Korea. Porównanie do niej, jak i do innych krajów europejskich, wskazuje na istotny potencjał wykorzystania w naszym kraju telefonów do różnych usług online. Na przykład aż 58% Koreańczyków wykorzystuje telefon do ściągania aplikacji, podczas gdy w Polsce z tej usługi korzysta zaledwie 28% posiadaczy telefonów. Innym przykładem jest korzystanie z wyszukiwarek w telefonach – w Polsce robi to 50% abonentów, podczas gdy w Korei – 79% . Co prawda powyższe można wyjaśnić różnicami kulturowymi, ale niemniej potencjał wzrostowy w Polsce jest bezsprzeczny – podkreśla Dariusz Nachyła zarządzający działem Technologii, Mediów i Telekomunikacji Deloitte w Europie Środkowej.

Czytaj też: Nowa oferta mobilnego internetu w Orange Free

Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika także, że pomimo niższych zarobków Polacy są w stanie zapłacić za bardzo szybki mobilny internet (100 Mb/s) tyle samo, co obywatele innych krajów. Prawie połowa polskich respondentów za atrakcyjną uważa cenę ok. 105 zł, a maksymalnie za szybki mobilny internet jest skłonna płacić ok. 155 zł. Interesujące jest natomiast to, że co czwarty respondent - posiadacz smartfona - w naszym kraju nie korzysta w ogóle z usług internetowych. Barierą w tym przypadku nie jest prędkość połączenia, cena czy niska świadomość dot. istniejących usług, lecz brak takiej potrzeby deklarowany przez osoby uczestniczące w badaniu.

Najbardziej pożądanymi przez operatorów komórkowych klientami są użytkownicy smartfonów. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, posiadacze smartfonów generują znacznie większe przychody dla operatorów komórkowych niż użytkownicy prostych aparatów. Największe różnice w rachunkach zauważalne są w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

- Według deklaracji uczestników badania w Polsce posiadacze smartfonów płacą o 49% wyższe rachunki niż posiadacze standardowych telefonów, podobna dysproporcja występuje również w Norwegii i Francji – mówi Dariusz Nachyła z Deloitte.

Badanie Deloitte przeprowadzono w pierwszej połowie 2011 r., objęło ono ponad 30 tys. użytkowników telefonii komórkowej w 15 krajach świata. Użytkownicy zostali zróżnicowani ze względu na wiek, płeć, osiągane zarobki oraz regiony zamieszkania.

Czytaj: Firmy marnują pieniądze na oprogramowanie (sic!)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031