Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy zdecydowanie popierają TTIP czy zmanipulowano sondaż?

27-05-2015, 14:03

Czy porozumienie TTIP naprawdę jest popierane przez większość Polaków? Czytając wyniki sondażu CBOS, można odnieść wrażenie, że tak. Tylko czy sondaż był przeprowadzony jak należy? W aktualizacji tekstu dodaliśmy opinię przedstawicielki CBOS.

konto firmowe

reklama


Międzynarodowe porozumienie TTIP wzbudza kontrowersje, od kiedy tylko ruszyły nad nim prace. Od razu mówiono, że porozumienie będzie "drugim ACTA". Organizacje obywatelskie już w roku 2013 apelowały do polityków, aby nie prowadzili oni tajnych negocjacji. Organizowano demonstracje przeciwko TTIP. W ramach akcji Stop TTIP dość szybko zebrano milion podpisów przeciwko porozumieniu

Polacy pozytywnie o TTIP

Opór przeciwko TTIP powinien być szczególnie wyraźny w Polsce. To w naszym kraju na dobre wybuchły protesty w sprawie ACTA. Mimo to okazuje się, że Polacy pozytywnie oceniają umowę TTIP. Tak przynajmniej wynika z sondażu CBOS, o którym pisał m.in. Biznes.pl (zob. CBOS: Polacy pozytywnie o negocjowanej umowie handlowej UE-USA). 

W ramach wspomnianego sondażu ankietowani opowiedzieli się m.in. za ułatwieniem wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych (85% ankietowanych). Polacy okazali się również zdecydowanymi zwolennikami stopniowego znoszenia ceł oraz likwidacji barier inwestycyjnych. Czy Polacy pokochali TTIP, a może to kwestia sformułowania pytań w sondażu?

Sondaż tendencyjny?

Wątpliwości co do sondażu CBOS opisał serwis Strajk.eu. Zauważa on, że pytania w sondażu były tak sformułowane, że mogły przekonywać ankietowanych o pozytywnych skutkach TTIP. Przykładowo ankietowani mieli określić „czy należy podejmować działania mające na celu promowanie wymiany handlowej towarów, usług i technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego”. Przy tak postanowionym problemie trudno się dziwić, że 85% ludzi odpowiedziało "tak".

Można wręcz odnieść wrażenie, że TTIP to jakieś proekologiczne porozumienie. Tymczasem krytycy porozumienia obawiają się, że może ono blokować takie zmiany w prawie, które będą zmuszać firmy do bycia czystymi (w sensie ekologicznym). Nie tylko krytycy TTIP obawiają się zagrożeń dla środowiska. Komisja ds. ochrony środowiska w Parlamencie Europejskim również zwracała uwagę na to, że przy pracach nad TTIP trzeba szczególnie dbać o to, aby nie doszło do obniżenia standardów w tym zakresie. 

- Jestem pewna, że gdyby zapytano respondentów, czy życzą sobie wprowadzenia umowy, która pogłębi złą sytuacje na rynku pracy, to 99 proc. odpowiedziałoby, że nie – powiedziała serwisowi Strajk.eu Maria Świetlik, członkini koalicji UwagaTTIP.pl.

Rozmowy TTIP nie są jawne

W ramach sondażu CBOS najwyraźniej nie pytano o kwestię ISDS, która jest szczególnie kontrowersyjna, choć jest też dość złożona. Optymistyczne newsy na temat sondażu nie wspominają o pytaniach dotyczących zagrożeń dla praw człowieka, tworzenia porozumień za plecami obywateli itd. Dyskusyjnym pomysłem może być robienie sondażu na temat skutków porozumienia, które jest tworzone w ramach niejawnych negocjacji.

Poprosiliśmy CBOS o komentarz w tej sprawie.

Sonda
Czy uważasz, że sondaż na temat TTIP był przeprowadzony jak należy?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

CBOS: To są wstępne pytania

Przedstawicielka CBOS Beata Roguska w rozmowie z Dziennikiem Internautów zapewniła, że ze strony CBOS nie było próby manipulacji i nikt nie zlecił tych badań. Podkreślała, że kwestia TTIP jest generalnie złożona, a pytania były kierowane do osób niekoniecznie zorientowanych w temacie. W jej opinii trudne jest formułowanie pytań do takiego sondażu.

- Pytamy o TTIP po raz pierwszy. Sytuacja będzie się rozwijać, będziemy wiedzieć coraz więcej i będziemy starać się inaczej o to pytać. Opinie Polaków mogą się jeszcze zmieniać. Nie jest łatwe pytanie o tego typu rzeczy, co do których wiedza Polaków jest ograniczona. Nawet eksperci różnią się w opiniach (na temat TTIP - red.) - mówiła przedstawicielka CBOS.

- Wstępne nastawienie Polaków jest pozytywne. Protestujących jest na razie dosyć mało. Ich argumenty nie przebijają się do opinii publicznej. Polacy mają pozytywny stosunek do tego typu umów, co wynika z pozytywnej oceny przemian systemowych - moim zdaniem. W Polsce większe jest zaufanie do Stanów Zjednoczonych (...) Widać to także po protestach przeciwko TTIP, które przyciągnęły więcej osób za granicą niż w Polsce - podsumowała Roguska.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E