Polacy zakładają średnio 3185 domen dziennie

24-06-2010, 15:29

Od stycznia do marca Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK, nadzorująca rynek krajowych domen w Polsce zanotowała powstanie dokładnie 286 295 nowych polskich domen. To oznacza, że każdego dnia rejestrowaliśmy 3185 nowych - wynika z raportu serwisu Interaktywnie.com.

Do dnia 5 czerwca 2010 roku w prowadzonym przez NASK rejestrze widniało dokładnie 1 838 649 aktywnych adresów internetowych z polską końcówką .pl. Ten wynik polski internet osiągnął w niecałe 20 lat. Polska domena narodowa ustanowiona została w 1990 roku. Sześć lat po tym, kiedy amerykańscy naukowcy Jon Postel i Paul Mockapetris opracowali system nazw domenowych (DNS – Domain Name Syste).

>> Czytaj też: Dobra domena - jak ją stworzyć?

Sonda
Zarejestrowałeś własną domenę?
  • Tak
  • Tak, mam kilka
  • Nie
  • Nie potrzebuję
wyniki  komentarze

Pierwsze rodzime adresy internetowe pojawiły się w 1991 roku. Od tego czasu ich liczba nieprzerwanie rośnie. Analogicznie do liczby internautów, jaką pochwalić się może Polska.

Zdecydowanie najpopularniejsze są domeny pierwszego poziomu, czyli takie w których końcówka .pl występuje zaraz po wybranej przez klienta nazwie. Na początku czerwca dwie trzecie zarejestrowanych w Polsce domen należało właśnie do tej grupy.

Liczba nazw w domenie .pl
fot. - Liczba nazw w domenie .pl
Domeny funkcjonalne (com.pl, info.pl, org.pl, biz.pl, edu.pl itp.) i regionalne (wroclaw.pl, waw.pl) cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Są, co prawda, nieco tańsze w utrzymaniu, ale wyglądają mniej spektakularnie. Choć - jak pokazują dane NASK za pierwszy kwartał - domeny regionalne przeżywają renesans. Liczba nowo rejestrowanych domen tego typu w ciągu zaledwie trzech miesięcy urosła niemal dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem.

>> Czytaj też: Domena .xxx ponownie rozpatrywana

Liczba nazw w domenie .pl
fot. - Liczba nazw w domenie .pl
- Faktycznie, zanotowaliśmy zwiększoną aktywność rejestratorów, jeśli chodzi o rejestrację regionalnych nazw domeny .pl. Oceniam, iż mieliśmy w tym przypadku do czynienia z jednorazową akcją, która polegała na rejestracji większej liczby tanich nazw domeny - tłumaczy Artur Piechocki, kierownik działu domen w NASK. - Dlatego nie traktujemy tej aktywności jako stałej tendencji – dodaje.

Najpopularniejszą domeną narodową na świecie jest niemiecka .de. Więcej zarejestrowanych adresów działa jedynie w pod adresem kończącym się na .com – na początku kwietnia, według raportu EURid’s Quarterly Progress Report, było ich przeszło 86 milionów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag popularnośćtag NASKtag domeny polskie
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031