Polacy rejestrują najwięcej domen

31-01-2011, 15:39

Jako kraj odnotowaliśmy najszybszy wzrost ilości zarejestrowanych domen w czwartym kwartale ub.r. w odniesieniu do państw europejskich. Nadal jednak pozostaje problem ponad 40% nie odnawianych domen z końcówką .pl.

Sonda
Jesteś właścicielem choćby jednej polskiej domeny?
  • tak
  • nie
  • nie, sprzedałem lub wygasła
wyniki  komentarze

Liczba aktywnych domen .pl w DNS (Domain Name System) na koniec 2010 roku wyniosła 1 994 120. Na przestrzeni lat jest to ponad czterokrotnie więcej domen niż w 2005 roku, gdy działało ich prawie pół miliona. W ciągu ostatniego roku przybyło 364 tys. nazw domeny .pl, do czego przyczynił się rekordowy początek roku oraz stabilny ostatni kwartał.

W samym tylko marcu zarejestrowano prawie 60 tys. domen, podczas gdy w ciągu trzech ostatnich miesięcy roku ich łączna liczba wyniosła 84 tys. Czwarty kwartał był o tyle dobry, że odnotowano wtedy średnią dzienną liczbę rejestrowanych domen większą od średniej na przestrzeni całego roku o prawie 100.

>> Czyta też: Mamy już 2 mln polskich domen

Liczba nazw domeny .pl w DNS
fot. NASK - Liczba nazw domeny .pl w DNS
Możemy popisać się też największą dynamiką wzrostu - wyprzedzamy pod tym względem Szwecję, Danię, Belgię, Estonię, Francję, Włochy, Holandię, Wielką Brytanię i Niemcy. Jedynie rejestr domeny .uk podczas ostatnich trzech miesięcy 2010 roku odnotował spadek dynamiki.

W stosunku do ubiegłego roku udział nazw rejestrowanych w domenach regionalnych wzrósł o 6,61%, natomiast spadł o 2,97% udział rejestracji nazw w domenach funkcjonalnych i o 3,63% udział nazw drugiego poziomu domeny .pl.

Procent odnowień nazw domeny .pl
fot. NASK - Procent odnowień nazw domeny .pl
Mimo że rejestrujemy dużo domen .pl, to pozostawiamy je samym sobie. W czwartym kwartale 2010 roku odnowiono tylko 57% domen. Z kwartału na kwartał zauważalna jest tendencja spadkowa. Najlepszym okresem okazał się rok 2009, kiedy to średnio przedłużano prawie 62% domen .pl.

>> Czytaj też: Polskie znaki w domenie .eu

Udział partnerów NASK w nowych rejestracjach nazw domeny .pl w czwartym kwartale 2010
fot. NASK - Udział partnerów NASK w nowych rejestracjach nazw domeny .pl w czwartym kwartale 2010
Ilość transferów domen od kilku miesięcy jest niezmienna, czyli ok. 27 tys. kwartalnie. Zdecydowanie najczęściej (65%) domen przenoszonych do innych firm to nazwy rejestrowane do roku od czasu pierwszej rejestracji lub ostatniego transferu.

Czwarty kwartał 2010 zakończył się wzrostem liczby unikalnych abonentów, co dało wynik prawie 770 tys. abonentów nazw domeny .pl na koniec roku 2010. Ponad 56% nowych abonentów to osoby fizyczne.


Źródło: NASK
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy