Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy nie popierają unijnego planu uznania energii pochodzącej z gazu i atomu, jako zielonej

24-06-2022, 18:31

Jedynie 35% Polek i Polaków jest przychylne uznaniu gazu za zrównoważone źródło energii, a w przypadku atomu – 36%, wynika badań przeprowadzonych na zlecenie WWF. Co w zamian? Badani z Polski uznali, że zrównoważona energia to ta, która pochodzi z wiatru (86%) i słońca (90%).

Eurodeputowani w pierwszym tygodniu lipca podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, zdecydują, czy uznać gaz i atom za zielone inwestycje. Jeśli tak się stanie, miliardy euro zostaną przesunięte z energii wiatrowej, słonecznej na gaz kopalny i energię jądrową. Tymczasem z badań przeprowadzonych na zlecenie WWF wynika, że zarówno Polacy, jak i obywatele innych państw Unii Europejskiej [1], są temu przeciwni. 

wykres

„Zgodnie z oczekiwaniami obywateli, zarówno Unia, jak i Polska, powinny wspierać finansowo rozwój odnawialnych źródeł energii i sieci energetycznej. To jedyna droga do bezpieczeństwa i niezależności energetycznej oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Paliwa kopalne i energetyka atomowa to przeszłość, której społeczeństwo już nie akceptuje. Wzywamy posłów do Parlamentu Europejskiego, aby posłuchali swoich wyborców!” – mówi Marcin Kowalczyk Starszy Specjalista ds. Polityki Klimatycznej w Fundacji WWF.

Wojna w Ukrainie uświadomiła nam bardzo boleśnie, że poleganie na paliwach kopalnych, takich jak gaz, zagraża naszemu bezpieczeństwu. Widzi to coraz więcej osób. Już 58% Polek i Polaków uważa, że względu na wojnę w Ukrainie Unia Europejska powinna przyspieszyć ograniczanie zużycia paliw kopalnych. Podobnego zdania jest 60% obywateli Unii.  

wykres

„To kolejne wyniki badań, które dowodzą, że Polacy chcą rozwoju energetyki wiatrowej, która jest kluczowym elementem transformacji energetycznej. Jeżeli proponowane zmiany w prawie krajowym wejdą w życie, to decyzja o odstąpieniu od ograniczeń wysokościowych, (tzw. zasady 10H) dla wiatraków będzie podejmowana na poziomie samorządów. To oznacza zwiększone znaczenie konsultacji społecznych i lokalnych społeczności, które – jak pokazują badania – są dobrze nastawione do OZE” – zaznacza Mikołaj Troczyński Starszy Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii w WWF Polska.

wykres

...

[1] Badanie zostało przeprowadzone przez Savanta ComRes na zlecenie WWF. W badaniu wzięło udział 8125 obywateli i obywatelek z 8 krajów europejskich (Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Holandii i Bułgarii). W Polsce w badaniu wzięło udział 1016 obywateli i obywatelek.
Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031