Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy na podium globalnego rankingu międzynarodowych rozgrywek z zakresu cyberbezpieczeństwa

Robert Święcki 18-01-2016, 10:23

Polski zespół Dragon Sector, który powstał zaledwie w 2013 roku, po raz kolejny stanął na podium międzynarodowego rankingu drużyn CTF za rok 2015, tym razem zajmując 2 miejsce i ustępując jedynie amerykańskiemu zespołowi Plaid Parliament of Pwning reprezentującemu uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburghu.

Zawody SECCON 2015 (Tokio) - fot. Katarzyna Zakrawacz-Święcki

Zawody SECCON 2015 (Tokio) - fot. Katarzyna Zakrawacz-Święcki

Wśród 38 konkursów, w których ekipa Dragon Sector brała udział w zeszłym roku, znalazło się wiele imprez organizowanych lokalnie, w których członkowie mierzyli się twarzą w twarz z przeciwnikami z całego świata (pochodzącymi m.in. z USA, Rosji, Niemiec, Korei Płd., Japonii, Chin czy Tajwanu).

  • Luty 2015 - Tokio, zawody SECCON - 7 miejsce
  • Marzec 2015 - Genewa, zawody Insomni'hack - 1 miejsce
  • Kwiecień 2015 - Seul, zawody Codegate - 7 miejsce
  • Sierpień 2015 - Las Vegas, zawody DEF CON CTF - 7 miejsce
  • Listopad 2015 - Bukareszt, zawody DefCamp - 1 miejsce
  • Grudzień 2015 - Tajpej, zawody HITCON - 8 miejsce
  • Grudzień 2015 - Hamburg, zawody 32C3 CTF - 2 miejsce

Na ostateczny sukces złożyła się suma wysokich miejsc i wygranych, które zespół Dragon Sector odniósł w 2015 r., konkurując z czołówką drużyn zagranicznych. W skład zespołu wchodzą znani polscy specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego, m.in. Mateusz "j00ru" Jurczyk, potrójny laureat prestiżowej nagrody Pwnie przyznawanej podczas jednej z największych konferencji poświęconych tej tematyce - Black Hat w Las Vegas - w tym jednej odebranej w 2013 r. wraz z kapitanem drużyny Gynvaelem Coldwindem za badania nad bezpieczeństwem systemów operacyjnych. Członkami zespołu są także pracownicy działów bezpieczeństwa komputerowego uznanych firm sektora publicznego i prywatnego oraz studenci polskich uczelni.

Finały DEF CON CTF 2015 (Las Vegas, NV) - fot. Gynvael Coldwind

Finały DEF CON CTF 2015 (Las Vegas, NV) - fot. Gynvael Coldwind

Konkursy CTF stają się znaczącym zjawiskiem na scenie bezpieczeństwa IT. Nagrody za zajęcie miejsc na podium rozgrywek sięgają aż 25 tys. USD, zaś same zawody są coraz szerzej komentowane w prasie i telewizji. Polska drużyna stanęła na podium globalnego rankingu już po raz trzeci, zajmując przedtem 3 miejsce w sezonie 2013 oraz 1 miejsce w sezonie 2014. W rezultacie osiągniętych sukcesów drużyna została zaproszona do odwiedzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie została przyjęta przez ówczesnego szefa biura - prof. dr. hab. gen. Stanisława Kozieja.

W roku ubiegłym Dragon Sector był organizatorem międzynarodowych zawodów CTF rozgrywanych w Krakowie podczas konferencji CONFidence, gdzie nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca było 10 tys. PLN. Zwyciężył w nich rosyjski zespół MSLC, zaś kolejne miejsca zajęły zespoły z Niemiec, Szwecji, Węgier, Ukrainy oraz Polski. Zespół redaguje także stały cykl artykułów "Zdobyć Flagę" w czasopiśmie "Programista".

Czytaj także: Zdobyć flagę... i to nie jedną - wywiad z drużyną Dragon Sector, zwycięzcą międzynarodowych zawodów CTF


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *