Polacy coraz chętniej oglądają TV przez internet

05-03-2019, 18:37

Początki telewizji w Polsce datowane są na 1937 rok. Uruchomiono wówczas jedną, eksperymentalną stację telewizji publicznej. Od tej daty minęło już ponad 80 lat i w tym czasie telewizja wykonała ogromny postęp. Zwykły widz zauważa dziś przede wszystkim to, że ma szeroki wybór kanałów i emitowanych treści, które może oglądać także przez internet. Telewizja online zyskuje w Polsce zwolenników.

mat partnera

Od jednej stacji TV po telewizję internetową

Właściwie pierwszą transmisję sygnału telewizyjnego przeprowadziła w 1931 roku rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach. W 5 lat później zbudowano z kolei nadajnik na warszawskim wieżowcu. Dzięki niemu mogła zostać uruchomiona w 1937 roku w Warszawie eksperymentalna stacja telewizyjna. Przekształciła się w Telewizję Polską i zaczęła się rozwijać. Do 1989 roku była jedynym nadawcą w Rzeczypospolitej Polskiej.

W okresie wojennym prace nad telewizją wstrzymano, aby ponownie je podjąć po wojnie. 25 października 1952 roku o godzinie 19 uruchomiono pierwszy polski program telewizyjny. W kolejnych latach powstało kilka telewizji regionalnych.

Po transformacji systemowej, jaka miała miejsce w 1989 roku, nadawanie rozpoczęły kolejne prywatne stacje telewizyjne. Ostatecznie monopol telewizji państwowej przełamany został 6 lutego 1990 roku, kiedy powstała pierwsza prywatna telewizja PTV Echo, nadająca na terenie Wrocławia i okolic. Pierwszą telewizją prywatną o zasięgu ogólnopolskim był Polsat – zaczął emisję 5 grudnia 1992 roku. Później powstawały kolejno stacje komercyjne:

  •       Polonia 1 – 7 marca 1993 roku,
  •       Canal+ – 2 grudnia 1994 roku,
  •       RTL7 – 6 grudnia 1996 roku (obecnie to TVN7),
  •       TVN – 3 października 1997 roku,
  •       TV4 – 1 kwietnia 2000 roku,
  •       TV Puls – 18 marca 2001 roku.

U progu XXI wieku i w kolejnych latach rozpoczął się proces rosnącej innowacyjności telewizji. Pojawiły się treści wideo na życzenie na ekranie telewizora, a później transmisje w standardzie HDTV.

Początków telewizji internetowej należy upatrywać w serwisie YouTube, w obrębie którego w 2005 roku został wyświetlony pierwszy film. Obecnie na YouTubie każdego dnia pojawia się aż 85 tys. nowych filmów. To serwis, który zapoczątkował właściwie na cały świecie przekazy telewizyjne w internecie.

Jednak telewizja internetowa nie jest tym samym, co telewizja w internecie. Należy rozróżnić oba pojęcia. Internetowe stacje telewizyjne mają własny program, niezależny od stacji konwencjonalnych. Natomiast można też oglądać ulubione programy, filmy na życzenie czy seriale oraz inne treści stacji telewizyjnych za pośrednictwem stron internetowych czy aplikacji mobilnych. Tradycyjne stacje telewizyjne coraz częściej oferują widzom dostęp do telewizji internetowej – płatny lub darmowy.

Wideo na życzenie – na czym to polega?

Obecnie coraz więcej z nas skłania się do oglądania telewizji w internecie i wideo na życzenie, czyli do korzystania z usługi VOD. Użytkownik może dzięki niej oglądać wybrany materiał filmowy nie tylko w czasie jego rzeczywistej emisji w TV, ale również w dowolnym innym momencie. Przykładem takiej usługi będzie HBO GO. Kupując internet z HBO GO UPC, można odtwarzać ulubione filmy w dowolnym czasie i miejscu, na komputerze, tablecie, a nawet smartfonie, niezależnie od programu telewizyjnego.

Polacy oglądają TV przez internet

Rozkwit telewizji w internecie, telewizji internetowej i usługi video na życzenie sprawia, że można dziś oglądać to, co się chce. Nie trzeba już czekać do wyznaczonej w programie godziny, aby móc zobaczyć pożądany odcinek serialu. Poza tym można oglądać filmy i seriale – polskie i zagraniczne – których nie ma po prostu na polskich kanałach.

Dlatego też Polacy coraz częściej skłaniają się do oglądania telewizji w internecie. Wybierają też usługi VOD, przez co traci konwencjonalna telewizja. Część polskich konsumentów kompletnie z niej rezygnuje. Z sondażu SW Research wynika, że ponad półtora miliona konsumentów w Polsce rozważa zrezygnowanie z usług zakupu sygnału telewizji od operatora kablowego lub satelitarnego na korzyść telewizji przez internet. Nie trzeba płacić za sygnał, skoro filmy i seriale można oglądać zawsze, w tym także bez reklam, na komputerze czy urządzeniach mobilnych.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag tv przez internettag komunikat firmy

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.