Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Podsumowujemy Hackathon Hack Heroes

13-12-2018, 21:35

Zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Hackathon Hack Heroes. Nastoletni programiści z całej Polski tworzyli aplikacje oparte o dane publiczne. Zwyciężył twórca wyszukiwarki miejsc parkingowych, działającej poprzez przetwarzanie obrazów z kamer na parkingach.

W trzeciej edycji hackathonu wzięło udział 176 drużyn ze szkół średnich z całej Polski, co łącznie daje aż 615 młodych programistów. Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0. Twierdzi, że w tegorocznym konkursie młodzi programiści na warsztat wzięli wyjątkowo trudny temat - dane publiczne - i w oparciu o ogólnodostępne zbiory danych tworzyli swoje aplikacje.

Zdobywcą głównej nagrody w wysokości 4000 zł został uczeń III klasy gdyńskiego Technikum TEB Edukacja, Grzegorz Stark, który jak sam mówi naukę zaczął od filmików na youtubie. Zwycięska apka PARQ pobiera określone w bazie danych obrazy z publicznie dostępnych kamer monitoringu nad parkingami. Następnie, wytrenowany wcześniej na przygotowanych przez autora projektu danych, model sztucznej inteligencji (Konwolucyjna Sieć Neuronowa) przetwarza miejsca parkingowe na zdefiniowanych wcześniej lokalizacjach. Model określa po kolei czy dane miejsce jest wolne czy zajęte, a następnie zwraca tę wartość użytkownikowi w postaci nałożonej na mapę ilości wolnych miejsc parkingowych w danych rzędach na parkingu. Po kliknięciu w poszczególny rząd, użytkownik może podejrzeć rozkład miejsc parkingowych w wybranym rzędzie , czyli może zobaczyć które konkretnie miejsca są wolne i gdzie one się znajdują.

II miejsce oraz nagrodę w wysokości 2000 zł zdobył Albert Wolszon z Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku za aplikację LekBierz, która wykorzystując dane z Rejestru Produktów Leczniczych przypomina kiedy należy wziąć kolejną dawkę leków, pomaga prowadzić dziennik przyjętych dawek leków wraz z informacją o możliwych efektach ubocznych oraz powiadamia nas, gdy kończą się tabletki w opakowaniu.

III miejsce i nagrodę w wysokości 1500 zł zdobyli Dawid Walczyk, Patryk Staniewski i Piotr Szarow z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu za aplikację Procencik, czyli wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego.

Przyznano też dwa wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł dla Zespołu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i aplikację  SejmMachina oraz zespołu Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej za aplikację MójSejm.

Źródło: Media 3.0


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik