Pobieraczek.pl odpowiada w sprawie rejestracji dzieci

12-08-2009, 11:53

Odpowiedź dotyczącą tekstu "Pobieraczek.pl: rejestracja dziecka jest ważna?" przesłała do Dziennika Internautów firma Eller Service prowadząca serwis Pobieraczek.pl. Z odpowiedzi wynika m.in., że firma sprawdza wiek użytkownika w trakcie rejestracji. Jeśli rejestracji dokona dziecko, to firma będzie domagać się naprawienia szkody.

Zamieszczona poniżej odpowiedź odnosi się do listu Czytelnika: Pobieraczek.pl: rejestracja dziecka jest ważna?

***

W serwisie Pobieraczek.pl mogą się rejestrować wyłącznie osoby pełnoletnie. Wiek rejestrujących się użytkowników jest zawsze weryfikowany w trakcie procesu rejestracji. Każdy użytkownik zobowiązany jest podać swoje prawdziwe dane osobowe, w tym również swój wiek. 

Podkreślenia wymaga fakt, iż osoba która ze względu na swój wiek nie posiada zdolności  do czynności prawnych, podając swoje prawdziwe dane osobowe, nie ma możliwości dokonania skutecznej rejestracji w serwisie. System teleinformatyczny serwisu wyklucza możliwość wprowadzenia do formularza rejestracyjnego daty urodzenia późniejszej niż 1 stycznia 1991 r.  Zgłoszenia od osób niepełnoletnich są automatycznie odrzucane z podaniem następującego uzasadnienia: PRZEPRASZAMY, USŁUGA DOSTĘPNA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH! 

Należy wskazać, iż na wszystkich rejestrujących się w serwisie użytkownikach ciąży prawny obowiązek podawania prawdziwych danych osobowych, gdyż podawanie fałszywych danych osobowych wprowadzających drugą stronę umowy w błąd może stanowić czyn zabroniony z art. 286 kodeksu karnego. Ponadto akceptując regulamin serwisu, użytkownik potwierdza i gwarantuje, że ma co najmniej 18 lat, oraz to, że wszystkie informacje dostarczone w trakcie rejestracji są i pozostaną prawdziwe i dokładne.  

Osoba, która twierdzi, iż podane w trakcie rejestracji dane osobowe są fałszywe, powinna pamiętać, że to na niej spoczywa obowiązek udowodnienia tego faktu. Zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.   

Zainteresowana osoba, chcąc wykazać, iż umowa jest dotknięta wadą nieważności, powinna wytoczyć powództwo z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego bądź podnieść stosowny zarzut w toczącym się postępowaniu sądowym. 

Nie można zapominać, że w przypadku uznania przez sąd umowy za nieważną serwisowi Pobieraczak.pl będzie przysługiwało roszczenie odszkodowawcze od osoby zobowiązanej do nadzoru nad osobą niepełnoletnią, co wynika wprost z art. 427 kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, iż spółka Eller Service w celu realizacji zamówienia złożonego przez rejestrującego się w serwisie Pobieraczek.pl użytkownika wykupuje na zagranicznym serwerze pakiet danych w wysokości wynikającej z dokonanego zamówienia. Ponoszona z tego tytułu opłata jest bezzwrotna i uiszczana przez spółkę jednorazowo za cały okres trwania umowy. W przypadku uznania umowy za nieważną wysokość powstałej szkody będzie wyznaczona poprzez koszt opłaconego pakietu danych.

Ireneusz Lejczak,
specjalista ds prawnych Eller Service


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31