Planujesz dzieci? Uważaj z laptopem!

10-11-2010, 09:36

Jeśli planujesz dziecko, to nie kładź laptopa na kolanach, gdyż może to negatywnie wpływać na zdolność rozrodczą. O wiele bezpieczniejsze jest położenie urządzenia na stole i siedzenie w swobodnej pozycji - uważają badacze z University of New York at Stony Brook.

Laptopy same w sobie nie ograniczają zdolności rozrodczych, ale sposób ich używania przez mężczyzn może spowodować podwyższenie temperatury w mosznie. Tak przynajmniej uważają badacze z University of New York at Stony Brook, którzy wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Fertility and Sterility.

W ramach badań 29 mężczyzn używało laptopa w trzech 60-minutowych sesjach. W czasie pierwszej sesji komputer znajdował się bezpośrednio na kolanach badanych, w czasie drugiej sesji używano podkładek pod komputer, a w ostatniej ochotnicy mieli pracować z nogami rozchylonymi o ok. 70 stopni.

>>> Czytaj: RFID zagrożeniem dla pacjenta

Przy pomocy termometrów mierzono temperaturę moszny u każdego ochotnika. Okazało się, że niezależnie od sposobu pracy temperatura ta wzrastała. Trzeba jednak zauważyć, że w sesji trzeciej wzrost temperatury wynosił najmniej, bo ok 1,4 °C. W pierwszej i drugiej sesji temperatura wzrastała o 2-2,5 °C.

Wiele badań wskazuje na to, że płodność jest ograniczona, gdy temperatura w mosznie podniesie się o 1°C. W ramach omawianych badań w pierwszej sesji osiągnięto taki efekt już po 11 minutach. W czasie drugiej i trzeciej sesji potrzeba było odpowiednio 14 i 28 minut, aby podnieść temperaturę o 1°C.

Wygląda na to, że sposób siedzenia miał niemałe znaczenie. Zdaniem badaczy mężczyźni powinni unikać pozycji, w której ich uda są ciasno złączone, przynajmniej jeśli zależy im na tym, by się rozmnożyć.

Bardzo ważne jest to, co jeden z autorów badania powiedział agencji Reuters. Na podstawie wyników badań nie można powiedzieć, że laptopy powodują bezpłodność. Można natomiast stwierdzić, że częste używanie laptopa może ograniczyć zdolność reprodukcyjną. Moszna może nie zdążyć się ochłodzić do temperatury, która gwarantuje optymalny stan plemników.

Nie są to pierwsze badania dotyczące wpływu urządzeń przenośnych na płodność. Przykładowo w roku 2006 dr Ashok Agarwal z Cleveland Clinic w Ohio opublikował wyniki badań, z których wynikało, że telefony komórkowe mogą powodować bezpłodność.

>>> Czytaj: Komórki niebezpieczne dla mężczyzn


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy