Planowanie kariery przez test predyspozycji zawodowych

20-01-2021, 13:58

Czym kierować się przy wyborze kariery zawodowej? Na pewno warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Wiele osób wciąż zapomina jednak o jednym z nich - mowa o własnych predyspozycjach do wykonywania określonych zawodów. Jak poznać swoje mocne i słabe strony i jak to później wykorzystać przy planowaniu kariery?

Planowanie kariery w oparciu o predyspozycje

Najczęściej popełnianym błędem, jeśli chodzi o planowanie kariery, jest podejmowanie decyzji na podstawie jednego czynnika – niezależnie czy chodzi o własne zainteresowania i pasje, czy też np. o średnie wynagrodzenie dla osób pracujących w określonej branży. Bardzo często okazuje się potem, że na rynku pracy nie ma popytu na specjalistów z danej dziedziny lub że oczekiwania finansowe zupełnie nie pokrywają się z rzeczywistością.

planowanie kariery zawodowej

Innym często popełnianym błędem jest nieuwzględnianie własnych predyspozycji zawodowych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze – część ludzi zupełnie ignoruje własne zdolności tłumacząc sobie, że poradzą sobie w każdym zawodzie. Inni z kolei (to drugi powód) nie są świadomi swoich predyspozycji lub uważają wręcz, że ich po prostu nie posiadają – co oczywiście nie jest prawdą. Każda osoba lepiej odnajduje się w wykonywaniu pewnych czynności, podczas gdy inne sprawiają jej wyraźną trudność. Na przykład niektórzy mają wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną, ale jednocześnie przeraża ich wizja ciągłego analizowania różnych danych.

Dlaczego poznanie własnych predyspozycji i uwzględnienie ich przy wyborze ścieżki kariery jest takie istotne? Przede wszystkim – pozwoli na wykorzystanie w pełni własnego potencjału. Może być na przykład tak, że ktoś, kto bardzo chciałby zostać nauczycielem ma trudności z komunikowaniem się, ale za to ma umysł analityczny i świetnie sprawdziłby się w księgowości czy jako inżynier. A warto pamiętać, że im łatwiej przychodzi wykonywanie obowiązków służbowych, tym większa szansa na szybszy rozwój w danym zawodzie i pokonywanie kolejnych szczebli kariery.

Planowanie kariery zawodowej: jak poznać swoje predyspozycje i czy testy mogą w tym pomóc?

W poznaniu własnych zdolności pomogą testy predyspozycji zawodowych. O tym, jak wygląda taki test i gdzie go wykonać można przeczytać na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych. Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na co najmniej kilkanaście różnych pytań – dotyczących m.in. tego jak zachowują się w określonych sytuacjach. Po wykonaniu testu rozwiązujący pozna swoje mocne i słabe strony, a także zawody, w których mógłby wykorzystać posiadane predyspozycje.

Oczywiście warto jednocześnie pamiętać, by przy podejmowaniu decyzji o wyborze ścieżki zawodowej pamiętać nie tylko o predyspozycjach, ale także o innych istotnych czynnikach. Kluczem jest jedynie niezapominanie o swoich słabych i mocnych stronach. Wyników testu nie należy zatem traktować jak wyroczni, a jedynie – jak bardzo pomocną wskazówkę, którą warto wziąć pod uwagę.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
To warto przeczytać
fot. Polyfot. Kaspersky

  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: