Czym kierować się przy wyborze kariery zawodowej? Na pewno warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników. Wiele osób wciąż zapomina jednak o jednym z nich - mowa o własnych predyspozycjach do wykonywania określonych zawodów. Jak poznać swoje mocne i słabe strony i jak to później wykorzystać przy planowaniu kariery?
Najczęściej popełnianym błędem, jeśli chodzi o planowanie kariery, jest podejmowanie decyzji na podstawie jednego czynnika – niezależnie czy chodzi o własne zainteresowania i pasje, czy też np. o średnie wynagrodzenie dla osób pracujących w określonej branży. Bardzo często okazuje się potem, że na rynku pracy nie ma popytu na specjalistów z danej dziedziny lub że oczekiwania finansowe zupełnie nie pokrywają się z rzeczywistością.
Innym często popełnianym błędem jest nieuwzględnianie własnych predyspozycji zawodowych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze – część ludzi zupełnie ignoruje własne zdolności tłumacząc sobie, że poradzą sobie w każdym zawodzie. Inni z kolei (to drugi powód) nie są świadomi swoich predyspozycji lub uważają wręcz, że ich po prostu nie posiadają – co oczywiście nie jest prawdą. Każda osoba lepiej odnajduje się w wykonywaniu pewnych czynności, podczas gdy inne sprawiają jej wyraźną trudność. Na przykład niektórzy mają wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną, ale jednocześnie przeraża ich wizja ciągłego analizowania różnych danych.
Dlaczego poznanie własnych predyspozycji i uwzględnienie ich przy wyborze ścieżki kariery jest takie istotne? Przede wszystkim – pozwoli na wykorzystanie w pełni własnego potencjału. Może być na przykład tak, że ktoś, kto bardzo chciałby zostać nauczycielem ma trudności z komunikowaniem się, ale za to ma umysł analityczny i świetnie sprawdziłby się w księgowości czy jako inżynier. A warto pamiętać, że im łatwiej przychodzi wykonywanie obowiązków służbowych, tym większa szansa na szybszy rozwój w danym zawodzie i pokonywanie kolejnych szczebli kariery.
W poznaniu własnych zdolności pomogą testy predyspozycji zawodowych. O tym, jak wygląda taki test i gdzie go wykonać można przeczytać na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych. Uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na co najmniej kilkanaście różnych pytań – dotyczących m.in. tego jak zachowują się w określonych sytuacjach. Po wykonaniu testu rozwiązujący pozna swoje mocne i słabe strony, a także zawody, w których mógłby wykorzystać posiadane predyspozycje.
Oczywiście warto jednocześnie pamiętać, by przy podejmowaniu decyzji o wyborze ścieżki zawodowej pamiętać nie tylko o predyspozycjach, ale także o innych istotnych czynnikach. Kluczem jest jedynie niezapominanie o swoich słabych i mocnych stronach. Wyników testu nie należy zatem traktować jak wyroczni, a jedynie – jak bardzo pomocną wskazówkę, którą warto wziąć pod uwagę.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Amazon buduje centrum robotyczne w Świebodzinie. Zapewni ponad tysiąc nowych miejsc pracy
|
|
|
|
|
|