Piramidy finansowe w internecie

GazetaPrawna.pl 14-02-2011, 09:25

W internecie masowo pojawiają się propozycje udziału w piramidach finansowanych. Chociaż za organizowanie i kierowanie systemem tzw. sprzedaży lawinowej grozi nawet osiem lat więzienia, wciąż tworzone są gry. Mimo że mechanizm oszustwa jest zawsze ten sam, ciągle też znajdują się naiwni, którzy dają się skusić obietnicą łatwego zysku.

„Chcesz zarobić kilka tysięcy w kilka tygodni i dorobić do pensji? To wejdź tutaj, najpierw wszystko dokładnie przeczytaj, a potem załóż konto i działaj” – zachęca jeden z użytkowników Facebooka. Po przeczytaniu zasad tego zarabiania od razu widać, że to jedna z piramid finansowanych, tyle tylko że z wykorzystaniem internetu.

Jak wygląda taka piramida? W tym wypadku trzeba dołączyć do gry i na początku zainwestować pięć złotych, wpłacając na konto pierwszego z listy pięciu graczy. Potem wystarczy zaprosić do udziału jak największą liczbę uczestników i już tylko czekać na tę lawinę pięciozłotówek, która rzekomo na nas spadnie, jak tylko dojdziemy na pierwszą premiowaną pozycję. A kiedy tam dojdziemy? Ano wtedy, jak nasi znajomi też zapłacą po piątce i zaproszą kolejnych znajomych, a ci kolejnych...

(...) Działalność związana z budowaniem piramid finansowych jest nielegalna w większości krajów Unii Europejskiej i w zależności od przyjętych regulacji zakazują jej przepisy o nieuczciwej konkurencji, przepisy karne bądź przepisy o praniu brudnych pieniędzy.

W Polsce organizowanie takich struktur finansowanych (...) uregulowała dopiero nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadzona 5 lipca 2002 r. Uznała ona za nieuczciwą konkurencję organizowanie systemu sprzedaży lawinowej, polegającego na proponowaniu nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji, które to osoby uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie (art. 17 c ust. 1).

Zakaz organizowania systemu sprzedaży lawinowej dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób nie prowadzących działalności gospodarczej. Za organizowanie systemu sprzedaży lawinowej lub kierowanie taką piramidą grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. (Art. 24a).

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Piramidy finansowe w Internecie

Anna Marszałek

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy