Piloci natykali się na drony już setki razy

14-08-2015, 13:37

Spotkania pilotów z dronami są coraz częstsze, a w USA notuje się ich setki. Oczywiście sprawa nabiera rozgłosu, gdy zagrożony jest samolot pasażerski, ale również inne statki powietrzne są narażone na kolizje.

W ubiegłym miesiącu polska policja zatrzymała mężczyznę, który mógł sterować dronem w okolicy Piaseczna, stwarzając zagrożenie dla samolotu linii Lufthansa przed lądowaniem na lotnisku Chopina.

To wydarzenie było nie tylko ciekawostką. Wiele mediów o tym donosiło i przyczyniło się to do upowszechnienia podstawowej wiedzy na temat dronów - nie możesz latać wszędzie tam, gdzie Ci się podoba. 

Wcześniej media donosiły o pilocie linii lotniczych Alitalia, który przy podejściu do lądowania na lotnisku Kennedy'ego w Nowym Jorku zobaczył czarnego drona. Z oczywistych przyczyn szczególnie głośno jest o sytuacjach, kiedy dron mógł zagrozić samolotowi pasażerskiemu, ale przecież bezzałogowiec może się zderzyć także z innym samolotem. 

Setki spotkań z dronami

W tym tygodniu amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że w ubiegłym roku zanotowano 238 spotkań pilotów z dronami. W tym roku do sierpnia było ich... 650. Problem wyraźnie narasta. 

Ponadto FAA podaje, że piloci różnego rodzaju statków powietrznych (włącznie z pasażerskimi) zauważyli w czerwcu ubiegłego roku 16 statków bezzałogowych, a w kolejnym miesiącu było 36 takich obserwacji. W tym roku w czerwcu 138 pilotów zgłosiło zauważenie drona na wysokości do 3 tys. metrów, a w następnym miesiącu było 137 takich zgłoszeń. 

Lot dronem
fot. Marekuliasz / Shutterstock.com

Wspominaliśmy również, że w USA drony mogą przeszkadzać w gaszeniu pożarów. W razie dużego pożaru zawsze mogą pojawić się amatorzy, którzy chcą zobaczyć pożar z lotu ptaka. Niestety to powoduje, że śmigłowce i samoloty ze środkami gaśniczymi muszą czekać na oczyszczenie przestrzeni powietrznej.  Niedawno w czasie pożaru w okolicach Los Angeles helikoptery strażackie były uziemione przez 20 minut z powodu pięciu dronów latających nad pożarem

Federalna Administracja Lotnictwa uważa, że problem trzeba rozwiązać poprzez edukację. Planowana jest współpraca z firmami, które mogłaby edukować użytkowników dronów o istotnych ograniczeniach. Władze chcą również namawiać ludzi do tego, aby bez oporów zgłaszali spostrzeżone naruszenia prawa. Drony mogą pewnego dnia spowodować naprawdę tragiczną katastrofę. 

Tymczasem w Polsce

Przy okazji warto przypomnieć, że w Polsce powstają właśnie przepisy dotyczące ruchu dronów. Niestety jak dotąd nie ujęto w nich takich zapisów, które mogłyby chronić naszą prywatność. Zdaniem ministerstwa infrastruktury nie jest to konieczne, skoro może nas chronić prawo autorskie (to nie żart). Więcej na ten temat w tekście pt. Podglądanie z drona jest OK, jeśli nie publikujesz zdjęć - uważa ministerstwo infrastruktury.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930