Piłka nożna - sprawdź, czy na pewno znasz zasady!

08-04-2019, 14:53

Piłka nożna to sport, który zna każdy Polak. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to nasz sport narodowy. Kiedy Polska ma szansę na sukces na skalę Europy albo świata, nie ma chyba osoby, która nie siadłaby przed telewizorem i nie kibicowała rodakom. Warto zrozumieć zasady, jakimi rządzi się ta gra, bo wbrew pozorom nie są one takie oczywiste.

piłka nożna

 

  1. Podstawowe zasady piłki nożnej
  2. Czerwona czy żółta kartka?
  3. Aut i spalony
  4. Jeszcze więcej emocji - zakłady bukmacherskie

Podstawowe zasady piłki nożnej

Gra odbywa się na boisku o kształcie prostokąta (krótszy bok od 45 do 90 m; dłuższy bo od 90 do 120 m). Na boisku znajduje się od 7 do 11 zawodników - w tym zawsze jeden bramkarz. Całość trwa około 1,5 godziny, z 15 minutową przerwą po 45 minucie. Czas ten może się trochę wydłużyć, wskutek doliczenia przez sędziego dodatkowych minut, w ramach rekompensaty straconego czasu podczas gry. Na boisku znajduje się jeszcze dwóch arbitrów (sędziów) - razem jest trzech - jeden na boisku i dwóch ustawionych przy liniach bocznych.

Czerwona czy żółta kartka?

Faul to zagranie zawodnika niezgodnie z panującymi zasadami (na przykład podstawienie nogi drugiemu zawodnikowi). Sędzia ma obowiązek pokazać takiemu graczowi żółtą lub czerwoną kartkę dobierając ją w zależności od przewinienia. Żółta to tylko ostrzeżenie, po wyciągnięciu czerwonej piłkarz musi opuścić boisko na stałe - ten sam skutek jest również w momencie okazania dwóch żółtych. Istnieje również inny rodzaj “kary” uzależniony od miejsca, w którym nastąpił faul - jeżeli było to w polu karnym (przestrzeń oznaczona białymi liniami, na około bramki) - następuje rzut karny. Wykonuje go dowolny zawodnik drużyny poszkodowanego.

Aut i spalony

Aut następuje w sytuacji, w której piłka wypada poza pole gry - zasada jest taka, że wykonuje go zawodnik z drużyny, która jako ostatnia miała kontakt z piłką. Spalony następuje w momencie gdy zawodnik znajduje się bliżej bramki przeciwnika niż dwóch ostatnich zawodników rywala, włącznie z bramkarzem.

Jeszcze więcej emocji - zakłady bukmacherskie

Znakomitym dostarczycielem emocji i gwarancją dokładnego poznania zasad piłki nożnej są zakłady bukmacherskie. Jeżeli chcesz spróbować tej rozrywki, koniecznie znajdź godnego zaufania bukmachera, kup duży telewizor albo znajdź inne miejsce, gdzie w wysokiej jakości obejrzysz obstawione mecze, i ciesz się kibicowaniem! Jeżeli ominie cię ważne spotkanie, nie martw się - aby sprawdzić wyniki meczu, wystarczy zajrzeć na stronę na stronę https://www.zakłady-bukmacherskie.com.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zakłady bukmacherskietag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Geraltfot. Geralt

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: