Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

PIIT zaopiniowała projekt Planu Informatyzacji Państwa

01-05-2006, 11:15

Pomimo generalnie pozytywnej opinii, PITT przedstawiła wiele zastrzeżeń do projektu Planu Informatyzacji Państwa (PIP) przygotowanego przez dział informatyzacji MSWiA.

robot sprzątający

reklama


Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) dostrzega nowe spojrzenie MSWiA na problemy informatyzacji administracji z podkreśleniem konieczności uporządkowania w pierwszej kolejności systemu prawnego, warunkującego poprawność i sprawność realizacji systemów teleinformatycznych.

Izba pozytywnie odbiera też wskazania do likwidacji "resortowości" w informatyzowaniu administracji. Co więcej, jak zauważa PIIT, prawdopodobnie po raz pierwszy w historii informatyki rządowej, tak wyraźnie i jednoznacznie określono w PIP upodmiotowienie obywatela wobec użytkowanych przez niego systemów.

Poza tym, wiele sformułowanych w planie zadań będzie - zdaniem PIIT - prowadzić do zwiększania popytu na zastosowania nowoczesnych technik informacyjnych oraz zwiększenia stopnia zaufania do internetu i systemów teleinformatycznych.

Jednocześnie Izba wskazała sporo zastrzeżeń m.in. do zbyt otwartej - jej zdaniem - formy opisu wielu z proponowanych zadań, nie pozwalającej oszacować kosztów i realności ich wykonania oraz sformułować kryteriów oceny stopnia i jakości ich realizacji.

W dokumencie opracowanym przez MSWiA brakuje też informacji o aktualnym stanie systemów teleinformatycznych używanych w realizacji zadań publicznych - co jest zdaniem PIIT poważnym mankamentem tego dokumentu. W PIP zabrakło ponadto analizy i szacunków potrzeb w zakresie rządowych zasobów kadrowych, niezbędnych dla realizacji tych zadań.

Izba nalega w swojej opinii, by MSWiA wzięła pod uwagę zmianę w podejściu do kosztów systemów informatycznych, będących przedmiotem zamówień publicznych. Zdaniem PIIT utrzymanie kryterium cenowego, a więc zwykle ukierunkowanie się na zakup tanich systemów, z reguły ograniczonych funkcjonalnie, może doprowadzić do pogłębienia się obecnej, niekorzystnej sytuacji i jest równoznaczne z marnotrawieniem państwowych funduszy.

Izba nalega też na wprowadzenie w PIP zapisu określającego zadania wprowadzenia standardów zamawiania systemów informatycznych, czyli najpierw - zdaniem PIIT - powinien być przetarg lub konkurs na wykonanie specyfikacji (SIWZ) według określonych standardów i wymagań, a potem dopiero przetarg na wykonanie systemu.

PIIT wskazuje także na to, iż w dokumencie nie uwzględniono nowych możliwości finansowania projektów opartych o kapitał prywatny, takich jak: PPP czy outsourcing.

Pełną treść opinii Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji znajdziecie na stronie PIIT (dokument w formacie .rtf)

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: PIIT