Pierwszy polski satelita naukowy od dziś na orbicie - wideo

21-11-2013, 09:23

Polacy zdążyli wystrzelić w kosmos już kilkadziesiąt różnych urządzeń, ale nie było wśród nich jeszcze satelity naukowego. Dziś to się zmieni.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Dniepr, która wystartowała dziś z kosmodromu Jasny na południowym Uralu. Jak podaje PAP, znajdują się tam wyrzutnie wojskowych pocisków balistycznych, nie było więc możliwości śledzenia startu rakiety.

Na końcu tego tekstu zamieszczamy jednak reportaż filmowy przygotowany przez spółdzielnię multimedialną „Fajna Sztuka”. Polscy naukowcy opowiadają w nim o początkach projektu BRITE-PL, jego głównych założeniach oraz wyzwaniach, przed jakimi stanęli podczas budowy dwóch satelitów. Warto bowiem wiedzieć, że 29 grudnia chińska rakieta Long March 4B wyniesie w kosmos kolejnego polskiego satelitę - Heweliusza.

Oba urządzenia zbudowano w ramach kanadyjsko-polsko-austriackiego programu BRIght-star Target Explorer, w skrócie BRITE. Łącznie na orbicie znajdzie się sześć satelitów (po dwa z każdego kraju). Ich głównym zadaniem będzie obserwacja 286 najjaśniejszych gwiazd, które zmieniają swój blask na skutek pulsacji.

Model satelity BRITE

Model satelity BRITE, źródło: www.tugsat.tugraz.at

Satelita, który został dziś umieszczony na orbicie (na wysokości ok. 650 km), waży niecałe 7 kg i ma kształt sześcianu o boku wynoszącym 20 cm. Wyposażono go w teleskop, czujnik położenia gwiazd, żyroskop, system łączności i szerokokątną kamerę. Dla osiągnięcia prawidłowych wyników pomiarów najbardziej istotna jest precyzyjna stabilizacja satelity na orbicie. Zastosowane rozwiązania, mimo prostej konstrukcji, zapewniają odpowiednią precyzję.

Łączność z satelitą będzie realizowana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, które wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN zbudowało satelitę. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 14,2 mln zł (od 1989 r. nie było w Polsce większego grantu badawczego w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych). Nazwy dla satelitów wybrali w 2010 r. internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki.

Czytaj także: Pierwszy polski studencki satelita - szczegóły i zdjęciaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.