Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy zdążyli wystrzelić w kosmos już kilkadziesiąt różnych urządzeń, ale nie było wśród nich jeszcze satelity naukowego. Dziś to się zmieni.

robot sprzątający

reklama


Pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Dniepr, która wystartowała dziś z kosmodromu Jasny na południowym Uralu. Jak podaje PAP, znajdują się tam wyrzutnie wojskowych pocisków balistycznych, nie było więc możliwości śledzenia startu rakiety.

Na końcu tego tekstu zamieszczamy jednak reportaż filmowy przygotowany przez spółdzielnię multimedialną „Fajna Sztuka”. Polscy naukowcy opowiadają w nim o początkach projektu BRITE-PL, jego głównych założeniach oraz wyzwaniach, przed jakimi stanęli podczas budowy dwóch satelitów. Warto bowiem wiedzieć, że 29 grudnia chińska rakieta Long March 4B wyniesie w kosmos kolejnego polskiego satelitę - Heweliusza.

Oba urządzenia zbudowano w ramach kanadyjsko-polsko-austriackiego programu BRIght-star Target Explorer, w skrócie BRITE. Łącznie na orbicie znajdzie się sześć satelitów (po dwa z każdego kraju). Ich głównym zadaniem będzie obserwacja 286 najjaśniejszych gwiazd, które zmieniają swój blask na skutek pulsacji.

Model satelity BRITE

Model satelity BRITE, źródło: www.tugsat.tugraz.at

Satelita, który został dziś umieszczony na orbicie (na wysokości ok. 650 km), waży niecałe 7 kg i ma kształt sześcianu o boku wynoszącym 20 cm. Wyposażono go w teleskop, czujnik położenia gwiazd, żyroskop, system łączności i szerokokątną kamerę. Dla osiągnięcia prawidłowych wyników pomiarów najbardziej istotna jest precyzyjna stabilizacja satelity na orbicie. Zastosowane rozwiązania, mimo prostej konstrukcji, zapewniają odpowiednią precyzję.

Łączność z satelitą będzie realizowana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, które wraz z Centrum Badań Kosmicznych PAN zbudowało satelitę. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 14,2 mln zł (od 1989 r. nie było w Polsce większego grantu badawczego w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych). Nazwy dla satelitów wybrali w 2010 r. internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki.

Czytaj także: Pierwszy polski studencki satelita - szczegóły i zdjęcia


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *