Pierwsze pisklaki u internetowych bocianów

22-05-2007, 08:25

W bocianich gniazdach obserwowanych przez liczną grupę internautów już wykluło się kilka małych bocianków. Teraz można obserwować jak młode ptaki rosną i nabierają sił.

Małe bocianki pojawiły się dość wcześnie w gnieździe w Przygodzicach. Pierwsze jajo tej internetowej pary bocianów wykluło się w nocy z 15 na 16 maja. Początek klucia zaobserwował internauta o nicku Moloch o godz. 23:45, a o godz. 1:30 pisklaka było już widać i słychać.

Teraz w Przygodzicach są już trzy pisklaki. O pierwszych bociankach powiadomiła również firma Vattenfall, która na swojej stronie udostępnia możliwość oglądania transmisji realizowanej przez firmę Piekary.Net.

Autorzy internetowej transmisji z Przygodzic informują o bardzo dużej popularności bocianów. W połowie maja łączna liczba widzów przekraczała 800 tys., z czego 80% stanowili internauci spoza granic RP (dlatego podjęto decyzję o stworzeniu anglojęzycznej strony z bocianimi transmisjami). Zdarzało się już, że bociany pod względem oglądalności wyprzedzały takie hity jak Mission Impossible. Z pewnością przyczyniły się bardzo do wypromowania naszego kraju.

Obydwa wspomniane projekty związane z podglądaniem bocianów mają swoje specyficzne cele. Firma Vattenfall udostępniła na swoich stronach transmisję w ramach programu pomocy bocianom budującym swoje gniazda na słupach energetycznych.

Bociany i energetycy od lat starają się nie wchodzić sobie w drogę, ale bywa to trudne. Domostwa bocianów czasem niszczyły sieć i powodowały uciążliwe przerwy w dostawie prądu. Z drugiej strony młodym bocianom uczącym się latać słupy i linie energetyczne nie ułatwiały przeżycia. Obecnie w celu ochrony ptaków stosuje się specjalne kojce.

Jeśli chodzi o transmisję z Przygodzic to jest ona projektem o charakterze edukacyjno-badawczym, prowadzonym przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Opiekunem naukowym przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Zakładu Ekologii Behawioralnej UAM w Poznaniu. Charakterystyczną rzeczą dla tej transmisji jest wykorzystywanie jednocześnie 6 platform przekazu obrazu i dźwięku. Bociany z Przygodzic można podglądać również na telefonach komórkowych.

Internetowych transmisji z bocianich gniazd jest więcej. Zebrano je na stronie Bocianyonline.pl.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wielkopolskatag UAMtag Przygodzicetag Poznań
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031