Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pierwsza drukarka fiskalna online z funkcją e-paragonów od Posnet

31-05-2022, 09:57

Wystawienie przez sprzedawcę paragonu wyłącznie w formie elektronicznej, czyli z pominięciem wydruku takiego dokumentu, zostało dopuszczone przez ustawodawcę już we wrześniu 2021 roku. Dotychczas na rynku nie pojawiły się jednak urządzenia, które obsługiwałyby wspomniane rozwiązanie. Sytuację tę zmienia Posnet Thermal XL2 Online S – nowa drukarka fiskalna od polskiego producenta technologii sprzedaży.

Posnet Thermal XL2 Online S drukarka fiskalna z funkcją e-paragonu

Posnet Thermal XL2 Online S to pierwsza drukarka fiskalna, która oferuje przedsiębiorcy zrealizowanie paragonu wyłącznie w formie elektronicznej.

Kasy fiskalne online i paragony elektroniczne

Wystawianie i wysyłanie klientom paragonów elektronicznych było jednym z głównych celów wprowadzenia w Polsce nowego typu urządzeń rejestrujących – kas i drukarek fiskalnych online. Początkowo jednak przy stosowaniu wspomnianych technologii nie można było pominąć wydruku papierowego dowodu sprzedaży. Nie pozwalały na to obowiązujące w naszym kraju przepisy fiskalne. Zmieniło to dopiero Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, które weszło w życie pod koniec września 2021 roku. I obecnie przepisy dopuszczają już zrealizowanie paragonu fiskalnego wyłącznie w formie elektronicznej. 

Osobną kwestią jest jednak to, że kasy i drukarki typu online, które są dostępne na polskim rynku, w większości przypadków nie obsługują jeszcze takiej funkcjonalności. Urządzenia oferowane już przez producentów i dystrybutorów technologii sprzedaży muszą najpierw otrzymać nowe homologacje Głównego Urzędu Miar. Decyzja wydawana przez prezesa GUM za każdym razem potwierdza bowiem, że dany model spełnia obowiązujące wymogi techniczne. I właśnie taką homologację pod koniec kwietnia 2022 roku otrzymała drukarka fiskalna Posnet Thermal XL2 Online S. Jest to więc pierwsze urządzenie tego typu na polskim rynku, które umożliwi przedsiębiorcy wystawienie i wysłanie e-paragonu z równoczesnym pominięciem wydruku dokumentu.

Posnet Thermal XL2 Online S – parametry i funkcje drukarki

Drukarka fiskalna Thermal XL2 Online S to kontynuacja znanej i cenionej linii urządzeń marki Posnet. Oprócz funkcji realizowania paragonów wyłącznie w formie elektronicznej, nowy model polskiego producenta oferuje także obsługę 250 000 pozycji PLU, przechowywanie kopii wystawianych dowodów sprzedaży w pamięci chronionej, zgodność z popularnymi programami sprzedażowymi oraz wybór wersji konstrukcyjnej, np. z wyświetlaczem wolnostojącym lub wbudowanym w pokrywę mechanizmu drukującego.

Posnet Thermal XL2 Online ekran wbudowany

Drukarka Posnet Thermal XL2 Online S występuje w różnych wersjach konstrukcyjnych, m.in. z wyświetlaczem wbudowanym w pokrywę mechanizmu drukującego.

Co więcej, to urządzenie rejestrujące można dostosować do potrzeb konkretnej działalności gospodarczej również pod względem sposobu transmitowania wymaganych informacji do Centralnego Repozytorium Kas.

- Posnet Thermal XL2 Online S oferuje 3 różne rozwiązania w zakresie współpracy z CRK. Standardowo drukarka może przesyłać wymagane dane przewodowo – przez Ethernet lub USB. W pierwszym przypadku urządzenie podłącza się do sieci LAN funkcjonującej w firmie. Natomiast w drugim, przez USB, model Thermal XL2 Online S musi współpracować z komputerem, który zapewnia mu łącze internetowe. Dostępne jest też jednak trzecie, opcjonalne rozwiązanie komunikacyjne. Tę drukarkę od Posnet można wyposażyć w interfejs Wi-Fi, który, po skonfigurowaniu połączenia z siecią bezprzewodową, zagwarantuje przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas bez użycia kabli – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych

Kiedy możliwe jest wystawienie i wysłanie cyfrowego dowodu sprzedaży?

Zagadnienia związane z wystawianiem i wysyłaniem paragonów elektronicznych definiują także inne przepisy fiskalne. Poza wspomnianymi regulacjami, które dotyczą wymogów technicznych, z punktu widzenia przedsiębiorców istotne jest zwłaszcza Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. To właśnie ono określa większość obowiązków wynikających ze stosowania urządzeń fiskalnych. W tym zasady dotyczące możliwości wystawienia i wysłania paragonu w formie elektronicznej.

- W przypadku realizowania cyfrowych dowodów sprzedaży ważny jest w szczególności zapis 19a. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z jego treścią, podatnik, który prowadzi ewidencję sprzedaży przy użyciu urządzenia fiskalnego online, może wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon lub fakturę w postaci elektronicznej. Innymi słowy, forma zrealizowania dowodu sprzedaży z kasy lub drukarki rejestrującej online zawsze zależy od decyzji podjętej przez klienta. Przykładowo: nabywca może wybrać papierowy paragon ze względu na to, że nie ma możliwości technicznych, aby odebrać taki dokument w formie elektronicznejtłumaczy ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

W jaki sposób można udostępnić lub wysłać klientowi e-paragon?

Jedną z przyczyn braku rozpowszechnienia e-paragonów w ostatnich latach było również to, że żadne przepisy fiskalne nie definiowały sposobu dystrybuowania cyfrowych dowodów sprzedaży. I warto podkreślić, że ostatecznie ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie zapisów, które regulowałyby tę kwestię. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, konkretne rozwiązania, odpowiedzialne za przesyłanie bądź udostępnianie e-paragonów klientom, mają zostać wypracowane przez rynek w drodze samoregulacji. W związku z tym, to od sprzedawców oraz nabywców będzie zależało, jakie sposoby dystrybuowania cyfrowych dokumentów okażą się tymi najpowszechniejszymi. Bo w kontekście e-paragonów pod uwagę często bierze się m.in. przesyłanie elektronicznych dowodów sprzedaży przez pocztę e-mail lub nawet SMS-em, a także udostępnianie ich w aplikacji na urządzenia mobilne.

Aplikacja E-paragony od Ministerstwa Finansów

Warto też przypomnieć, że na początku 2022 roku Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne. Co prawda, program E-paragony, bo o nim mowa, nie pozwala jeszcze na pobranie dowodu sprzedaży w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy lub drukarki fiskalnej online. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o taką funkcjonalność.

e-paragony aplikacja na smartfona

W styczniu 2022 roku Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację E-paragony na urządzenia mobilne.

Obecnie wspomniane oprogramowanie pozwala m.in. na zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich wydrukowanych paragonów (w tym dodawanie zdjęć dokumentów otrzymanych od sprzedawców), przeglądanie statystyk zakupowych, uzupełnianie informacji o gwarancjach na produkty oraz zgłaszanie nieprawidłowości (np. tego, że przedsiębiorca wydał dowód sprzedaży z nieprawidłowymi pozycjami). Aplikację E-paragony można pobrać na urządzenia mobilne z systemami Android lub iOS.
Ostatnie artykuły:

« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031