Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą musiały ubiegać się o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). W kontaktach z fiskusem będą posługiwały się numerem PESEL. Z kolei NIP dla firm nie będzie już nadawany w formie decyzji administracyjnej.
To tylko część zmian, które znalazły się we wstępnych założeniach do nowelizacji ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jak dowiedział się DGP, założenia są właśnie na etapie konsultacji.
Już od kilku lat podatnicy są zobowiązani do umieszczania w deklaracjach podatkowych zarówno NIP, jak i PESEL. Obydwa te numery są przypisane do konkretnych osób i umożliwiają ich identyfikację. Jeżeli chodzi o zastąpienie NIP numerem PESEL, to zdaniem Adama Mariuka, dyrektora w Deloitte, powinno to ułatwić podatnikom sporządzanie zeznań rocznych – będzie mniej pozycji do wypełnienia i łatwiej będzie uniknąć dość częstej pomyłki polegającej na wpisaniu do zeznania rocznego NIP płatnika z informacji PIT-11 zamiast swojego, czyli podatnika.
Na szczególną uwagę zasługuje odstąpienie od nadawania NIP w drodze decyzji administracyjnej. Skoro do tej pory była to decyzja administracyjna, to wydawano ją w ramach procedury określonej w Ordynacji podatkowej. Marek Kolibski, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KNDP, Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, uważa, że działa to dyscyplinująco na organy wydające NIP. Zrezygnowanie z decyzji nie może zatem oznaczać rezygnacji z procedury, która daje podatnikom określone gwarancje.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. PESEL ma zastąpić NIP osoby prywatnej
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*