Perfekcyjna pomoc domowa - na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzątaczki?

02-04-2019, 21:46

Do niedawna sprzątaczki znajdowały pracę u właścicieli firm, apartamentów i innych drogich nieruchomości. Usługi sprzątające w tradycyjnym mieszkaniu postrzegano jako fanaberię i niepotrzebne rozwiązanie. Obecnie, kiedy większość osób pracuje dłużej i dostaje wyższe wypłaty, takie rozwiązanie już nie dziwi i staje się coraz bardziej popularne.

sprzątaczka

Jeśli nie starcza nam czasu by zająć się domem, usługi sprzątaczki mogą okazać się bardzo pomocne. Czasem wystarczy nam jednorazowa usługa lub pomoc w gruntownym sprzątaniu raz na miesiąc. Kluczową sprawą jest znalezienie odpowiedniej osoby, która sumiennie wykona swoją pracę bez marnowania naszego czasu i pieniędzy. W pierwszej kolejności najlepiej poszukać kogoś z polecenia. Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, musimy zacząć poszukiwania na własną rękę.

Na co zwrócić uwagę poszukując perfekcyjnej pomocy domowej?

Jeśli szukamy profesjonalnych usług sprzątających, warto zdać sobie sprawę, że nie będzie to tani wydatek. Jeśli chcemy zapłacić niską stawkę, prawdopodobnie natrafimy na studenta lub osobę, która nie ma za dużego doświadczenia w tym zakresie. W efekcie możemy uzyskać niedokładnie wysprzątane mieszkanie, smugi na oknach, czy zacieki na podłodze. Pamiętajmy, że osoby, które chcą sobie dorobić zazwyczaj nie mają profesjonalnych środków czyszczących, ani nie dbają o renomę swoich usług, bo posiadają własnej firmy. Czasami uda nam się trafić na skrupulatną starszą panią, której zależy na efekcie i włoży serce w sprzątanie. Takich osób jest jednak coraz mniej. Na szczęście rynek usług sprzątających stale się poszerza, coraz więcej sprzątaczek przechodzi odpowiednie szkolenia i dostaje od firmy specjalistyczny sprzęt oraz środki czystości.

Podczas zatrudniania pomocy domowej warto dokładnie ustalić szczegóły w umowie. Jeśli sprzątaczka podaje wysoką stawkę z racji swojego doświadczenia, warto podjąć negocjacje co do zakresu usług. Podstawowe zadanie pomocy domowej to zapewnienie porządku w miejscu zatrudnienia. Wiąże się to z układaniem rzeczy, czyszczeniem podłóg, wycieraniem kurzu, zmywaniem, myciem kafelków, toalety, czy wyrzucaniem śmieci. Czasem klienci poszukują dodatkowych usług, takich jak pranie, prasowanie lub zmienianie pościeli. Nie możemy jednak z góry zakładać, że sprzątaczka zrobi za nas wszystko w domu. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne mają pewne ograniczenia i zakres prac, których się nie podejmują. Najlepiej wszystko ustalić na samym początku współpracy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień i stresu.

Jeśli potrzebujemy osoby sprzątającej, rozpocznijmy swoje poszukiwania od rejonu najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu sprzątaczka nie będzie miała problemu z dotarciem na miejsce pracy, a jej przyjazd nie będzie opóźniał się przez korki. Możemy poszukać ofert w internecie, gdzie znajdziemy wiele dedykowanych portali. Dzięki miejscu, które gromadzi specjalistów w dziedzinie sprzątania, unikniemy oszustów i łatwiej znajdziemy kogoś z doświadczeniem. Oprócz tego możemy zgłosić się do fachowych firm sprzątających, które zaproponują odpowiedniego kandydata w stosunku do naszych wymagań. Inny sposób to zamieszczenie specjalnego ogłoszenia na odpowiednich portalach lub tablicach ogłoszeniowych.

Kiedy znajdziemy ciekawego kandydata w naszej okolicy, warto poprosić o przesłanie referencji oraz swojego doświadczenia. Na tej podstawie możemy ocenić, czy chcemy spotkać się z daną osobą i czy współpraca zapowiada się obiecująco. Jeśli zaprosimy kandydatkę na spotkanie, warto dokładnie obserwować ją w trakcie rozmowy i wybadać cechy jej charakteru. Na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać uczciwość. Mamy wpuścić do domu obcą osobę, a zatem musimy ją wcześniej obdarzyć chociaż w pewnym stopniu zaufaniem. Bardzo cenną cechą sprzątaczki jest też dyskrecja. Osoba, która wkracza do naszego prywatnego życia i przestrzeni prawdopodobnie dowie się dużo rzeczy na nasz temat. Nawet jeśli część informacji chcemy zachować dla siebie, to istnieje duża szansa, że przed sprzątaczką niewiele się ukryje. Osoba sprzątająca powinna zająć się swoją pracą bez pokusy wtrącania się w nasze życie osobiste. Szacunek w stosunku do prywatności zleceniodawcy oraz umiejętność dochowania tajemnicy są bardzo cenione w tej profesji.

Kolejne ważne cechy to dokładność i sumienność. Oczekujemy profesjonalnie posprzątanego mieszkania i to powinniśmy otrzymać. Sprzątaczka powinna działać wielozadaniowo i dobrze organizować sobie czas pracy. Sprzątanie ma odbywać się sprawnie, a nie rozwlekać na wiele godzin i dni. Słabej jakości pomocy do sprzątania nie pomoże nawet najlepszy odkurzacz.

O czym pamiętać w trakcie współpracy z osobą sprzątającą?

Kiedy już wybierzemy odpowiednią osobę do wykonywania usług sprzątających, warto zadbać o bieżącą, kulturalną komunikację. Nie powinniśmy mieć oporów przed informowaniem o naszych uwagach oraz potrzebach. Jeżeli potrafimy w grzeczny sposób zwrócić uwagę na to, co podoba nam się we współpracy, a co wymaga poprawy, mamy szanse na owocniejszą współpracę. Warto również szanować pracę wykonywaną przez sprzątaczkę i nie nadużywać jej. Zatrudnienie osoby sprzątającej nie zwalnia nas z dbałości o porządek wokół siebie. Pilnujmy tego, aby odnosić brudne naczynia do kuchni, wyrzucać po sobie papierki oraz wykonywać inne podstawowe czynności. Dzięki temu pani sprzątająca będzie mogła zająć się trudniejszymi pracami w domu.


Następny artykuł » zamknij

Wiosna z rowerem i apkąPrzepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag sprzątanietag pomoc domowatag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: