Nowo przyjęta strategia Unii Europejskiej w zakresie internetu zapowiada zwiększenie możliwości ochrony internautów, zarówno w zakresie ich prywatności, jak i przed cyberprzestępstwami.
Coraz więcej firm zbiera o nas bardzo wiele danych. Czy to w celach marketingowych (jak chociażby sklepy internetowe), czy też, by ulepszać swoje usługi (przykładem może być tutaj Google). Problem pojawić się może jednak wtedy, gdy zechcemy nasze dane usunąć - jak się okazuje, nie wszędzie jest to takie proste.
Parlament Europejski przyjął strategię 2015.eu, w której zamieszczone są plany Unii Europejskiej w zakresie wszystkiego, co związane jest z internetem. Jednocześnie rezolucją wezwał Komisję Europejską do jej wdrożenia. Chce on także opracowania karty praw internautów. Jednym z nim miałoby być prawo usunięcia swoich danych z bazy danej firmy, nawet jeśli zostały one w niej umieszczone za zgodą zainteresowanego (więcej w artykule EU Parliament calls for data rights charter).
Członkowie Europarlamentu chcą, by karta praw powstała do 2012 roku, natomiast konwencja dotycząca cyberprzestępczości powinna zostać ratyfikowana do roku 2015. Jest to wszystko o tyle istotne, że Unia Europejska postawiła sobie za cel podłączenie każdego domu do internetu do roku 2015, natomiast pięć lat później szybki dostęp do sieci ma być standardem.
Przy znacznie zwiększonej liczbie użytkowników i ciągłym rozwoju usług internetowych konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa - Parlament Europejski chce się skupić przede wszystkim na ochronie prywatności internautów. W dalszym rozwoju sfery wirtualnej Unia Europejska upatruje bowiem sposobu na zdynamizowanie wzrostu gospodarczego oraz walki z cyfrowym wykluczeniem.
Nie jest wykluczone, że takie stanowisko Strasbourga wynika z coraz większych zawirowań, jakie możemy obserwować w związku z ochroną prywatności przez duże firmy. Google i Facebook, zdecydowani liderzy na rynkach wyszukiwania oraz serwisów społecznościowych, mają z tym wyraźne problemy. Wokół działalności tych właśnie firm narasta najwięcej kontrowersji.
Oprócz nakładania większych obowiązków na firmy w kwestii zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa swoim użytkownikom konieczna jest jednak także szeroka edukacja samych internautów, którzy nie zawsze są w pełni świadomi zagrożeń, jakie mogą na nich czyhać w różnego rodzaju serwisach. Zdarza się także, że nie znają swoich praw, co uniemożliwia skuteczną walkę z przedsiębiorstwami.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|