Pacjenci ocenią lekarzy w sieci

30-12-2008, 10:58

Pacjenci będą mogli wymieniać się opiniami na temat lekarzy za pośrednictwem oficjalnej strony stworzonej przez służbę zdrowia – ten pomysł zostanie zrealizowany jak na razie w Wielkiej Brytanii. W Polsce na tego typu serwisy jest zapotrzebowanie, ale środowiska lekarskie są im raczej przeciwne.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak podaje agencja AFP, pomysłowi utworzenia strony z opiniami pacjentów na temat lekarzy jest przychylny brytyjski minister zdrowia Ben Bradshaw. Uważa on, że skoro możliwe jest ocenianie w internecie np. biur podróży, to tym bardziej powinna istnieć możliwość oceniania lekarzy.

Od kwietnia strona internetowa NHS Choices pozwala na publikowanie komentarzy na temat szpitali. Bradshaw chce, aby możliwość ta została rozszerzona na lekarzy ogólnych (tzw. general practitioners). Wiadomo, że strona z opiniami będzie pozwalała na zamieszczanie komentarzy negatywnych i pozytywnych. Będzie moderowana.

Środowiska lekarskie w Wielkiej Brytanii są pomysłowi przeciwne. Ich zdaniem komentarze pacjentów mogą służyć do tworzenia rankingów popularności lekarzy, ale nie posłużą właściwej ocenie umiejętności danego lekarza.

Pomysł na podobny serwis pojawił się także w Polsce. Nie ma co prawda żadnej oficjalnej strony służby zdrowia, ale dostępne są np. serwisy znanylekarz.pl, rankinglekarzy.pl lub dobrylekarz.info. Znajdziemy w nich opinie nie tylko na temat lekarzy medycyny i stomatologii, ale także na temat psychologów i weterynarzy.

Według Gazety Wyborczej, która podejmowała temat podobnych serwisów, polskie środowisko lekarskie nie chce takich komentarzy. Gazeta przypomina, że jeszcze do niedawna kodeks etyki lekarskiej zakazywał publicznej krytyki lekarza przez lekarza. O zmianę wykładni tego przepisu walczyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Jeśli chodzi o krytykowanie lekarza przez anonimowego internautę, wzbudza ono wątpliwości Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dane lekarzy są powszechnie dostępne, ale nie uprawnia to do publikowania treści, które mogą naruszyć ich dobre imię. Poza tym lekarze mogą żądać usunięcia takich treści, powołując się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Kontrowersyjne jest również to, czy pacjent oceniający lekarza w sieci może poruszać kwestie np. jego kultury osobistej. Z drugiej strony, może w tych właśnie sprawach pacjenci mogą dokonać najlepszych ocen? Na osłodę warto jednak dodać, że większość opinii w internetowych rankingach lekarzy ma charakter pozytywny. Poza tym rankingi te są nie tylko nośnikami opinii. Mogą służyć do pozyskania informacji np. o lekarzach rzadkich specjalności. 

Więcej o problemie krytyki w internecie od strony prawnej można przeczytać w tekście: Domeny.pl grozi Dziennikowi Internautów sądem za komentarze CzytelnikówSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.