Pacjenci będą mogli wymieniać się opiniami na temat lekarzy za pośrednictwem oficjalnej strony stworzonej przez służbę zdrowia – ten pomysł zostanie zrealizowany jak na razie w Wielkiej Brytanii. W Polsce na tego typu serwisy jest zapotrzebowanie, ale środowiska lekarskie są im raczej przeciwne.
Jak podaje agencja AFP, pomysłowi utworzenia strony z opiniami pacjentów na temat lekarzy jest przychylny brytyjski minister zdrowia Ben Bradshaw. Uważa on, że skoro możliwe jest ocenianie w internecie np. biur podróży, to tym bardziej powinna istnieć możliwość oceniania lekarzy.
Od kwietnia strona internetowa NHS Choices pozwala na publikowanie komentarzy na temat szpitali. Bradshaw chce, aby możliwość ta została rozszerzona na lekarzy ogólnych (tzw. general practitioners). Wiadomo, że strona z opiniami będzie pozwalała na zamieszczanie komentarzy negatywnych i pozytywnych. Będzie moderowana.
Środowiska lekarskie w Wielkiej Brytanii są pomysłowi przeciwne. Ich zdaniem komentarze pacjentów mogą służyć do tworzenia rankingów popularności lekarzy, ale nie posłużą właściwej ocenie umiejętności danego lekarza.
Pomysł na podobny serwis pojawił się także w Polsce. Nie ma co prawda żadnej oficjalnej strony służby zdrowia, ale dostępne są np. serwisy znanylekarz.pl, rankinglekarzy.pl lub dobrylekarz.info. Znajdziemy w nich opinie nie tylko na temat lekarzy medycyny i stomatologii, ale także na temat psychologów i weterynarzy.
Według Gazety Wyborczej, która podejmowała temat podobnych serwisów, polskie środowisko lekarskie nie chce takich komentarzy. Gazeta przypomina, że jeszcze do niedawna kodeks etyki lekarskiej zakazywał publicznej krytyki lekarza przez lekarza. O zmianę wykładni tego przepisu walczyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Jeśli chodzi o krytykowanie lekarza przez anonimowego internautę, wzbudza ono wątpliwości Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dane lekarzy są powszechnie dostępne, ale nie uprawnia to do publikowania treści, które mogą naruszyć ich dobre imię. Poza tym lekarze mogą żądać usunięcia takich treści, powołując się na ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Kontrowersyjne jest również to, czy pacjent oceniający lekarza w sieci może poruszać kwestie np. jego kultury osobistej. Z drugiej strony, może w tych właśnie sprawach pacjenci mogą dokonać najlepszych ocen? Na osłodę warto jednak dodać, że większość opinii w internetowych rankingach lekarzy ma charakter pozytywny. Poza tym rankingi te są nie tylko nośnikami opinii. Mogą służyć do pozyskania informacji np. o lekarzach rzadkich specjalności.
Więcej o problemie krytyki w internecie od strony prawnej można przeczytać w tekście: Domeny.pl grozi Dziennikowi Internautów sądem za komentarze Czytelników
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|