Oszuści wykorzystują wyciek z Ashley Madison do wyłudzania bitcoinów

Joanna Tomaszewska 03-09-2015, 11:45

Po wycieku danych 37 mln osób zarejestrowanych na portalu randkowym Ashley Madison w sieci zaroiło się od niepokojących, imponująco spójnych wiadomości spamowych.

Eksperci firmy Bitdefender opublikowali na swoim blogu kilka próbek scamu dotyczącego Ashley Madison, które należy zignorować dla własnego bezpieczeństwa.

Pierwsza z prezentowanych wiadomość jest napisana perfekcyjnie w języku angielskim. Jej nadawca twierdzi, że ma wszystkie dane osobowe adresata i prosi o 1 Bitcoin, który ma go przekupić i powstrzymać od podzielenia się informacjami ze wszystkimi znajomymi na Facebooku.

Fałszywy e-mail dot. wycieku z Ashley Madison

Kolejny e-mail twierdzi, że hakerzy mają dostęp do bardzo osobistych partii danych, które chętnie zatrzymają dla siebie, jeśli użytkownik zapłaci haracz w wysokości 1 Bitcoin. Korzystanie z tej waluty doskonale chroni anonimowość, a odbiorcy nie można zlokalizować.

Fałszywy e-mail dot. wycieku z Ashley Madison

Następna wiadomość różni się od prezentowanych wcześniej i zachęca użytkownika do przyłączenia się do zbiorowego pozwu przeciwko firmie Avid Life Media, która prowadzi Ashley Madison. Podany w treści e-maila link otwiera dokument, który emocjonalnie opisuje historię człowieka obawiającego się, że rodzina dowie się o jego działalności na wyżej wymienionym portalu.

Fałszywy e-mail dot. wycieku z Ashley Madison

Pomimo spójności i przekonującej treści tym e-mailom nie można ufać. Zawsze musisz pamiętać o ostrożności:

  • Zastanów się dwa razy przed otwarciem załączników lub linków z podejrzanych e-maili.
  • Nie dziel się wszystkim na portalach społecznościowych – atakujący może korzystać ze specjalnie stworzonego profilu i oszukać Cię za pomocą różnych tricków inżynierii społecznej.
  • Na bieżąco aktualizuj oprogramowanie antywirusowe, aby uniknąć najnowszych zagrożeń.
  • Nie wypisuj się z subskrypcji podejrzanych e-maili poprzez link „wypisz mnie”, ponieważ dzięki temu spamerzy mogą przechwycić Twój adres jako aktywny, używany i gotowy do odbioru innych wiadomości.

Czytaj także: Wyciek z Ashley Madison ujawnił setki zdrad i nawet rozwiązłość premiera? Wcale nie!


Źródło: Bitdefender
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930