Oświadczenie STOART w sprawie Creative Commons

02-05-2008, 00:57

Po miesiącu oczekiwań STOART wydał krótkie oświadczenie dotyczące stosunku stowarzyszenia do licencji Creative Commons. Niestety, jego treść nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

Przypomnijmy, według relacji jednego z użytkowników serwisu Jamendo, w marcu przedstawiciele STOART-u wymagali od niego opłat za publiczne odtwarzanie muzyki na licencji Creative Commons. O opłatach można było usłyszeć również dzwoniąc do działu umów licencyjnych Związku Artystów Wykonawców STOART.

Co prawda dyrektor STOART-u komentując sprawę oświadczył wtedy w rozmowie z Dziennikiem Internautów, iż stowarzyszenie nie wymaga żadnych wpłat, jednak kilka dni później jeden z naszych czytelników nagrał rozmowy z przedstawicielami dwóch różnych oddziałów Związku Artystów Wykonawców, którzy twierdzili, że wniesienie opłat jest konieczne.

W związku z kontrowersjami wokół sprawy 2 kwietnia doszło do spotkania pomiędzy STOART-em, a promującą licencje CC organizacją Creastive Commons Polska. Choć od tego czasu minął prawie miesiąc, dopiero 29 kwietnia STOART zdecydował się opublikować swoje stanowisko (datowane na 28.04.2008). Czytamy w nim:

"Na spotkaniu zostały omówione sposoby działania CC i STOART.‭ ‬Obydwie strony stwierdziły,‭ ‬że wskazane jest współdziałanie obu organizacji w celu prawidłowego egzekwowania praw artystów wykonawców".

W dalszej części oświadczeniazarządu STOART możemy znaleźć następujące stwierdzenia:

1. "Licencje CC nie mają wpływu na organizacje zbiorowego zarządzania w przypadku,‭ ‬w którym są udzielone do celów niekomercyjnych". Brakuje jednak stwierdzenia co w przypadku licencji CC bez atrybutu NC (a więc pozwalającej również na użytek komercyjny). Rzuca się też w oczy brak stwierdzenia "i vice versa".

2. "STOART uznaje licencje CC,‭ ‬jednakże dotychczasowe licencje‭ (‬do wersji‭ ‬2.5‭) ‬w opinii STOART nie obejmują praw artystów wykonawców.‭ ‬Na dzień dzisiejszy nie ma odpowiednich licencji CC odnośnie praw pokrewnych".

3. Zarząd STOART-u wymienia też kilka możliwych problemów, jakie moga się w związku z licencją CC pojawić:

 

  •  Sytuacje, gdy jeden z członków zespołu muzycznego udzieli licencji CC, a pozostali nie (choć należy zwrócić uwage, iż taki problem może dotyczyć dowolnej licencji).
  • Przypadki, gdy wykonawca powierzy STOART-owi w zarząd i pod ochronę swoje utwory, jednocześnie licencjonując je jako CC.
  • Brak‭ ‬środków kontroli odnośnie tego czy‭ ‬dany utwór/artystyczne wykonanie jest wykorzystywane zgodnie z treścią licencji. Przemilczany jednak został fakt, iż niedawne próby pobierania opłat wskazują na brak kontroli nad tym, czy sam STOART może pobierać opłaty za dany utwór.
  • Wyłączenie odpowiedzialności CC za naruszenie licencji.


4. STOART postuluje też wprowadzenie systemu weryfikacji,‭ ‬który by umożliwił określenie,‭ ‬że osoba która‭ ‬udzieliła licencji jest osobą faktycznie uprawnioną do jej zawarcia. Według przedstawicieli stowarzyszenia powinna istnieć możliwość szybkiego weryfikowania czy dane wykonanie jest chronione przez STOART i czy wszyscy artyści wykonawcy udzielili bądź nie udzielili licencji na komercyjne jego wykorzystywanie.

Niestety, w oświadczeniu zabrakło odpowiedzi na pytania, jakie w marcu przesłaliśmy do STOART-u:

- Czy gdyby doszło do pobrania opłat za utwory licencjonowane na zasadach Creative Commons, ich wykonawcy i autorzy mogliby liczyć na odszkodowanie (nie na odebranie tantiem) za utrudnianie dystrybucji na wybranych przez siebie zasadach i de facto tworzenie złej marki wokół ich twórczości (poprzez skojarzenie "oszukują, bo twierdzą że dają za darmo, a potem trzeba płacić")?

- Czy istnieje procedura zwrotu pobranych opłat w przypadku, gdy petent wniesie je w wyniku pomyłki bądź wprowadzenia w błąd, np. gdy chodzi o opłaty za utwory Creative Commons?

Jak dowiedziała się redakcja DI, odpowiedź Creative Commons Polska na stanowisko STOART-u będzie gotowa po długim weekendzie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag STOARTtag Creative Commons
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy