Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ostrożnie z wyszukiwarkami!

13-05-2006, 06:52

Okazuje się, że w dystrybucji wirusów i spyware niemałą rolę grają popularne wyszukiwarki, z których każdy z nas korzysta codziennie lub prawie codziennie - donosi firma McAfee.

robot sprzątający

reklama


Badania McAfee zostały przeprowadzone w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku przez zespół McAfee SiteAdvisor. Pod lupę trafiły wyszukiwarki Google, Yahoo!, MSN, AOL i Ask.

Okazuje się, że nawet wpisanie z pozoru niewinnego zapytania do przeglądarki może zwrócić link prowadzący wprost do złośliwego kodu. W przypadku niektórych fraz aż 72% zwróconych przez wyszukiwarkę linków stanowiło sieciowe "miny".

Co ciekawe, linki prowadzące do niebezpiecznych stron często znajdowały się również wśród linków sponsorowanych! Średnio 8,5% tych linków to linki "niebezpieczne", podczas gdy wśród zwykłych wyników jest to średnio tylko 3,1%.

Szczególnie groźne zapytania to: "free screensavers", "digital music", "popular software" oraz "singers.". Niebezpieczne są również zapytania "games" i "free ringtones".

Oczywiste jest to, że takie frazy wpisują do wyszukiwarki głównie użytkownicy z krajów anglojęzycznych, ale być może niejednemu z nas zdarzało się wpisywać angielską frazę, aby nie ograniczać się do polskiego internetu.

Specjaliści McAfee zwracają uwagę na to, że aż połowa wizyt na stronach WWW to wejścia z wyszukiwarek. Użytkownicy zazwyczaj mają do tych narzędzi zaufanie i okazuje się, że twórcy różnego rodzaju złośliwych kodów wiedzą jak to zaufanie wykorzystać.

Raport w całości dostępny jest na stronie McAfee.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Ubuntu za kilka milionów

Źródło: McAfee