Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dziś, 29 kwietnia, powinien być ostatnim dniem na wysyłkę e-Deklaracji - informuje Jarosław Wyszyński, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów w rozmowie z Gazetą Prawną.

Upoważnienie do złożenia e-deklaracji przez pełnomocnika nie podlega żadnej opłacie skarbowej - podaje Gazeta Prawna. Ponadto Ministerstwo Finansów poinformowało Dziennik Internautów o złożeniu przeszło 55 tys. deklaracji drogą elektroniczną oraz liczbie złożonych zeznań przez mieszkańców poszczególnych miast.

"Nowe przepisy zostały wprowadzone, aby uprościć składanie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz upowszechnić tę formę kontaktów z organem podatkowym" – mówi o zwolnieniu z opłat za pełnomocnictwo Gazecie Prawnej Jarosław Ziobrowski, prawnik w zespole prawa podatkowego WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Przypomnijmy, ze opłata skarbowa od pełnomocnictwa do podpisania tradycyjnej deklaracji wynosi 17 zł.

Jak złożyć PIT-37 przez internet bez kwalifikowanego podpisu

Czego potrzebujemy, aby wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe przez internet? Jak wypełnić i przesłać zeznanie podatkowe do fiskusa przez internet? Z jakich ulg możemy skorzystać i jak szybko uzyskamy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku? Odpowiedzi na powyższe zagadnienia oraz stosowne instrukcje i porady znajdują się w poradniku Dziennika Internautów: Wypełniamy e-Deklarację PIT-37. Zapraszamy do lektury.

Ministerstwo Finansów: ponad 55 tys. deklaracji

E-deklaracje można składać od czwartku, 9 kwietnia 2009 roku, dwa dni po tym, jak Prezydent RP - Lech Kaczyński - złożył podpis pod odpowiednią ustawą. Niecały tydzień później Ministerstwo Finansów poinformowało o wysłaniu przeszło 10 tys. e-deklaracji.

Natomiast dziś, 28 kwietnia 2009 r., Dziennik Internautów pozyskał aktualne dane od Ministerstwa Finansów. Zgodnie ze stanem na dzień 28 kwietnia 2009 r., godz. 12:00, złożonych zostało 54 029 deklaracji przez podatników nieposiadających tzw. podpisu kwalifikowanego oraz 1 088 deklaracji złożonych przez podatników posiadających podpis kwalifikowany. W sumie daje to liczbę 55 117 e-deklaracji.

MF udostępniło redakcji DI również bardziej szczegółowe dane o liczbie złożonych deklaracji pochodzące z wczoraj, 27 kwietnia 2009 r., godz. 18:00. Zgodnie z danymi MF rozliczyło się 22 063 kobiet oraz 29 235 mężczyzn (łącznie 51 298).

Najwięcej e-deklaracji złożono w Warszawie (8696), Krakowie (2305) oraz Wrocławiu (2197). W pierwszej dziesiątce znajdują się również: Łódź (1962), Gdańsk (1374), Poznań (1353), Szczecin (890), Gdynia (736), Katowice (719) i Lublin (692).

AKTUALIZACJA

Gazeta Prawna przeprowadziła wywiad z Jarosławem Wyszyńskim, zastępcą dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów. Z rozmowy wynika, iż dziś - środa, 29 kwietnia 2009 r. - powinien być ostatnim dniem wysyłki zeznania podatkowego przez internet.

Wynika to z faktu, iż na potwierdzenie przyjęcia lub odrzucenia PIT-37 drogą elektroniczną czeka się do 24 h. Jeśli więc podatnik złoży zeznanie w czwartek, 30 kwietnia, potwierdzenie jego przyjęcia może otrzymać następnego dnia, czyli 1 maja.

Jeśli zeznanie zostało wypełnione prawidłowo, nie mamy się czego obawiać. Jednak w przypadku, gdy urząd skarbowy odrzuci elektroniczną deklarację, jest to równoznaczne z tym, że podatnik nie złożył zeznania w terminie. Wysyłając PIT-37 jeszcze dziś, zostawiamy sobie niewielką rezerwę czasową w przypadku odrzucenia deklaracji.

Jarosław Wyszyński do najczęściej popełnianych błędów (które mogą spowodować odrzucenie zeznania) zalicza m.in.:

  • literówki, np. w nazwisku: Kowaslki zamiast Kowalski,
  • błędnie zapisaną datę (np. dzień pomylony z rokiem lub miesiącem),
  • podanie błędnego NIP, np. pracodawcy lub małżonki/a,
  • błędny numer PESEL lub jego brak,
  • zły separator przy wpisywaniu kwot, tzn. użycie przecinka zamiast kropki (w formularzu kwoty groszy przyjmowane są po kropce, nie po przecinku),
  • wybór miasta na prawach powiatu: prawidłowo należy wybrać właściwy powiat z listy powiatów opisany jako M. (miasto), np. M.Lublin, wtedy na liście gmin pojawi się właściwa gmina, w tym przypadku M.Lublin.

Czas ucieka. Termin rozliczenia się z urzędem skarbowym mija jutro, 30 kwietnia 2009 roku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Opera ma już 15 lat

Źródło: GP, DI



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR