Do 42 Mbps - takie prędkości pobierania danych będą mogli osiągnąć klienci Orange korzystający z bezprzewodowego internetu w Krakowie - poinformowali przedstawiciele operatora.
reklama
Kraków to pierwsze miasto, w którym Orange uruchomił testy bardzo szybkiego mobilnego dostępu do internetu w technologii HSPA+ Dual Carrier 42 Mbps. Technologia ta polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mbps przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA 7.2.
Do końca roku nowa usługa ma być dostępna poprzez blisko 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Dzięki temu dostęp do niej będzie miało ok. 11% populacji Polski. Kolejne etapy zwiększania zasięgu usługi zaplanowane są na przyszły rok.
Oferta komercyjnie zostanie zaprezentowana w pierwszym kwartale 2011 roku. Orange obecnie może pochwalić się nadajnikami telefonii komórkowej (Node-B, BTS), które podłączone są w 90% światłowodem, przez co eliminuje się problem z brakiem przepustowości łączy do internetu. Przedstawione dziś rozwiązanie eliminuje również problem tzw. "wysokiego pinga". Na technicznej próbie usługi odpowiedź z docelowego hosta była na poziomie do 44 ms (przy pakiecie 32-bajtowym).
Technicznym partnerem Orange w tej usłudze jest Huawei, który zbudował infrastrukturę dla operatora i będzie również dostarczał akcesoria dla klientów końcowych. Download w technologii oferowanej przez Orange to maksymalnie 42 Mb/s, upload natomiast do 7,2 Mb/s.
Warto przypomnieć, że pierwsze testy na rynku polskim w technologii HSPA+ Dual Carrier przeprowadzono w lipcu br. we Wrocławiu. Operator sieci Plus oraz firma Ericsson uzyskali wtedy maksymalną prędkość transmisji pobieranych danych na poziomie 41,4 Mbps, czyli bardzo zbliżonym do szczytowej wartości 42 Mbps.
Dwa miesiące później z superszybką siecią LTE 1800 MHz wystartował w Polsce Mobyland Sp. z o.o. przy współpracy z CenterNet. Technologia LTE, po którą sięgnął Mobyland, umożliwia obecnie pobieranie danych z prędkością 153 Mbps, a docelowo do 326 Mbps. Wysyłanie danych jest możliwe z prędkością 48 Mbps, a docelowo do 86 Mbps.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*