Orange uruchamia ultraszybki mobilny internet w Krakowie

06-10-2010, 16:13

Do 42 Mbps - takie prędkości pobierania danych będą mogli osiągnąć klienci Orange korzystający z bezprzewodowego internetu w Krakowie - poinformowali przedstawiciele operatora.

Kraków to pierwsze miasto, w którym Orange uruchomił testy bardzo szybkiego mobilnego dostępu do internetu w technologii HSPA+ Dual Carrier 42 Mbps. Technologia ta polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mbps przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA 7.2.

Do końca roku nowa usługa ma być dostępna poprzez blisko 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Dzięki temu dostęp do niej będzie miało ok. 11% populacji Polski. Kolejne etapy zwiększania zasięgu usługi zaplanowane są na przyszły rok.

Oferta komercyjnie zostanie zaprezentowana w pierwszym kwartale 2011 roku. Orange obecnie może pochwalić się nadajnikami telefonii komórkowej (Node-B, BTS), które podłączone są w 90% światłowodem, przez co eliminuje się problem z brakiem przepustowości łączy do internetu. Przedstawione dziś rozwiązanie eliminuje również problem tzw. "wysokiego pinga". Na technicznej próbie usługi odpowiedź z docelowego hosta była na poziomie do 44 ms (przy pakiecie 32-bajtowym).

Technicznym partnerem Orange w tej usłudze jest Huawei, który zbudował infrastrukturę dla operatora i będzie również dostarczał akcesoria dla klientów końcowych. Download w technologii oferowanej przez Orange to maksymalnie 42 Mb/s, upload natomiast do 7,2 Mb/s.

Warto przypomnieć, że pierwsze testy na rynku polskim w technologii HSPA+ Dual Carrier przeprowadzono w lipcu br. we Wrocławiu. Operator sieci Plus oraz firma Ericsson uzyskali wtedy maksymalną prędkość transmisji pobieranych danych na poziomie 41,4 Mbps, czyli bardzo zbliżonym do szczytowej wartości 42 Mbps.

>> Internet mobilny: Ericsson i Plus osiągnęły prędkość pobierania 41,4 Mbps

Dwa miesiące później z superszybką siecią LTE 1800 MHz wystartował w Polsce Mobyland Sp. z o.o. przy współpracy z CenterNet. Technologia LTE, po którą sięgnął Mobyland, umożliwia obecnie pobieranie danych z prędkością 153 Mbps, a docelowo do 326 Mbps. Wysyłanie danych jest możliwe z prędkością 48 Mbps, a docelowo do 86 Mbps.

>> Możliwe w Polsce: 153 Mbps w sieci bezprzewodowej


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy