Orange: 60% mieszkańców będzie mogło pobierać dane do 42 Mb/s

03-03-2011, 16:16

Do końca roku ma powstać ok. 2600 stacji bazowych technologii HSPA+ DC, które pokryją ok. 60% populacji kraju. Orange rozpoczyna szturm mobilnego internetu.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy w Dzienniku Internautów o testowym uruchomieniu w Krakowie usługi HSPA+ Dual Carrier (DC) przez sieć Orange, pozwalającą na transfer danych do 42 Mb/s. Niedługo dołączą do niej kolejne miasta i to na stałe.

>> Czytaj też: Play stawia na szybki internet 4G

Sonda
Rok 2011 będzie rokiem HSPA+ DC wśród operatorów?
  • tak
  • nie
  • za wcześnie na spekulacje
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Technologia HSPA+ DC polega na jednoczesnym wykorzystaniu obu kanałów transmisji pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mb/s podczas pobierania danych. Wysyłanie ograniczone jest do 7,2 Mb/s.

Orange planuje uruchomić HSPA+ DC w drugim kwartale w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu, Białymstoku, Lublinie i Trójmieście. Powiększy też jej zasięg wokół Szczecina, Poznania, Wrocławia i Krakowa - w sumie na Śląsku przybędzie ok. 40 miejscowości.

W trzecim kwartale br. do nowej technologii zostaną przyłączone obszary wokół Warszawy oraz Koszalin, Słupsk, Elbląg, Olsztyn, Suwałki, Grudziądz, Gorzów Wlkp., Gniezno, Zielona Góra, Płock, Kalisz, Ostrów Wlkp., Legnica, Wałbrzych, Opole, Częstochowa, Bielsko Biała, Kielce, Tarnów i Rzeszów. W czwartym kwartale zasięgiem HSPA+ DC zostanie pokryte wybrzeże Polski.

>> Czytaj też: Szybki internet w usłudze powszechnej - ruszyły konsultacje

Do walki o rynek HSPA+ DC w Polsce przygotowuje się także Plus, który w ubiegłym roku też rozpoczął testy.


Źródło: Orange blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy