Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oprogramowanie szpiegowskie w telefonie – jak je wykryć?

26-11-2018, 07:25

Instalowanie oprogramowania szpiegowskiego w smartfonach jest coraz popularniejszą praktyką. Osoby, które decydują się na taki krok, mogą chcieć pozyskać dowody w sprawie rozwodowej, czy też wykraść inne ważne dane. W jaki sposób można się uchronić przed takimi praktykami? Czy szkodliwe oprogramowanie da się wykryć samodzielnie?

  1. Jak instalowane są programy szpiegowskie w telefonach?
  2. Sposoby wykrywania oprogramowania szpiegowskiego

Dla porządku należy wyjaśnić, że instalowane w telefonach oprogramowanie szpiegowskie stanowi rodzaj złośliwego programu, który ma na celu podstępem wykraść określone informacje. Te ostatnie z różnych względów mogą mieć dla złodzieja dużą wartość. Najczęściej są nimi wszelkiego rodzaju hasła, dane osobowe, czy dane z kart płatniczych.

Jak instalowane są programy szpiegowskie w telefonach?

mat partneraBy móc skutecznie wykrywać programy szpiegujące, warto najpierw poznać sposoby ich instalacji. Tym najbardziej popularnym jest złośliwy link, którego kliknięcie powoduje aktywację złośliwego oprogramowania; może on znajdować się np. w przesłanym e-mailu, czy wiadomości na Facebooku. W tym kontekście często wykorzystywane są też pliki muzyczne czy video, dlatego należy wystrzegać się pobierania materiałów z niesprawdzonych źródeł.

Duże możliwości w zakresie szpiegowania smartfonu dają również aplikacje ze sklepu. W tym ostatnim wbrew pozorom niestety nie znajdują się wyłącznie bezpieczne programy. Niektóre posiadają naprawdę szeroki zakres uprawnień, w tym możliwość zarządzania połączeniami – mogą przesyłać osobom trzecim informacje o wykonywanych połączeniach. Jeśli na przykład program do obróbki zdjęć chce od nas dostępu do wiadomości SMS lub książki telefonicznej, to znaczy, że coś jest nie tak.  

Sposoby wykrywania oprogramowania szpiegowskiego

Gdy istnieje obawa, że oprogramowanie szpiegowskie zostało skutecznie zainstalowane na telefonie, w pierwszej kolejności należy przeanalizować zachowanie urządzenia. Co może potwierdzić obecność złośliwego programu? Przede wszystkim zacinanie się telefonu oraz szybkie zużywanie się w nim baterii. Będzie świadczyło o tym również dłuższe nawiązywanie połączenia z danym numerem telefonu. Oprogramowanie szpiegujące może też wykryć antywirus lub inna specjalna aplikacja.

Warto pamiętać, że telefon może być nie tylko szpiegowany, ale również podsłuchiwany. Co więcej, podsłuch lub złośliwe rozwiązanie może zostać zainstalowane nie tylko zdalne, ale także bezpośrednio w urządzeniu. Niezależnie o której z opcji mowa, by zyskać pewność, że nikt nie przechwytuje ważnych informacji czy rozmów, warto skorzystać z usług agencji detektywistycznej, np. https://spy24.pl/wykrywanie-podsluchow/.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

AV i AI jako bezpieczny duet

Ostatnie artykuły:


fot. Huaweifot. DALL-Efot. vecstockfot. Freepikfot. Mike Bird