Opony zimowe - czy naprawdę warto ich używać?

11-01-2021, 16:24

O oponach wiemy już chyba wszystko. W teorii, bo praktyka pokazuje, że nie do końca jest to prawdą. Świetnie widać to w okresie, w którym pogoda przechodzi metamorfozę z jesiennej w zimową i nadchodzi czas na wymianę opon z letnich na zimowe. I tutaj często wychodzi brak podstawowej wiedzy na temat opon, ich rodzajów i tego, dlaczego w ogóle opony należy przed zimą zmienić. Niektórzy w ogóle uważają, że zmiana opon letnich na zimowe jest zbędna i to niepotrzebny wydatek. Czy faktycznie tak jest? Zastanówmy się nad tym!

  1. Opony zimowe - czym się charakteryzują? 
  2. Polecane opony zimowe - sprawdź jakie opony warto wybrać!
opony zimowe

Opony zimowe - czym się charakteryzują? 

Zacznijmy od tego, że opony zimowe to nie żadna fanaberia. To również nie tak, że istnieje jakiś oponiarski spisek i istnieje grupa ludzi, która chce nam wmówić, że opony trzeba wymieniać. To jest po prostu fakt. Opony zimowe od swoich letnich odpowiedników różnią się wieloma rzeczami. Zacząć należy od tego, że są one wykonywane z zupełnie innej mieszanki. Opony zimowe, charakteryzują się większą ilością krzemionki w mieszance a to ona sprawia, że opona zachowuje swoje właściwości przy niskich temperaturach. Innymi słowy, w sytuacji, gdy temperatura znacznie spada, opona letnia staje się bardzo twarda i nawet na suchej nawierzchni nie zapewnia już odpowiednich właściwości, opony zimowe ciąż zapewniają pełną elastyczność. Dzięki temu zdecydowanie lepiej zachowuje się zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. To zdecydowanie przekłada się na prowadzenie pojazdu i bezpieczeństwo pasażerów. Inna sprawa to to, że opony zimowe mają inny rodzaj bieżnika, specjalnie dostosowany do tego, aby radzić sobie ze śniegiem. Co to znaczy? Przede wszystkim opony zimowe mają bieżnik tak zaprojektowany, że wręcz wgryza się on w śnieg. To zasługa dużych kostek, odpowiedniego wzoru bieżnika, ale także tak zwanych “lamelek”, czyli drobnych nacięcia, które w 1987 roku zostały wynalezione przez firmę Michelin. Dzięki nim zwiększa się powierzchnia styku opony z podłożem, przez co samochód lepiej prowadzi się na śniegu czy mokrej nawierzchni. Jednak warto pamiętać, że opony zimowe nie poprawiają bezpieczeństwa jedynie podczas jazdy po śniegu. Problem braku przyczepności na śniegu, ale także na lodzie istnieje od zawsze. I chociaż zgodzimy się, że idealnym rozwiązaniem tego problemu, dotyczącym szczególnie lodu, są opony z kolcami bądź łańcuchy przeciwśniegowe, jednak z wiadomych względów takie rozwiązanie jest niemożliwe w naszych realiach. Jednakże, jak pokazują różne przeprowadzone testy opon, droga hamowania na lodzie, samochodu z założonymi oponami zimowymi jest zdecydowanie krótsza od drogi hamowania samochodu, który porusza się na oponach letnich.  

Polecane opony zimowe - sprawdź jakie opony warto wybrać! 

Wiemy już, dlaczego przed nadejściem zimy warto wymienić opony letnie na zimowe. Jednak jakie opony wybrać do swojego samochodu? Pamiętajmy, że opony zimowe mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Zatem naprawdę nie warto, wybierając opony zimowe, kierować się jedynie ceną. Z drugiej strony nieprawdą jest też to, że tylko drogie opony zimowe są dobre. Warto więc sprawdzić akie są polecane opony zimowe do naszego samochodu i przede wszystkim skupić się na tym. Warto zacząć zawsze od tego, co na ten temat mówi producent naszego samochodu. To właśnie u niego warto szukać informacji na temat tego jakie są polecane opony zimowe do konkretnej marki pojazdu. Szerokość opony i jej wysokość to parametry, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętajmy także, że opony mają różne oznaczenia, które także pozwolą nam dobrać te idealne dla nas. Warto także skorzystać z porad fachowców, którzy zajmują się oponami. Oni także mogą pomóc nam dobrać opony zimowe do naszego samochodu – opony łączące jakość z dobrą ceną. Warto odwiedzić na przykład stronę https://noweopony.pl/opony/zimowe, gdzie nie tylko możemy dobrać opony według marki samochodu jaki posiadamy, ale także według rozmiaru opon, jakie mogą nas interesować.  


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag opony zimowetag nols
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: