Opera ma już 15 lat

28-04-2009, 11:29

Równo 15 lat temu dwóch informatyków z norweskiego telekomu Telenor postanowiło zbudować własną przeglądarkę. Ich współpraca zaowocowała powstaniem Opery, przeglądarki mającej dziś duży wpływ na rozwój oprogramowania do przeglądania stron WWW.

Opery na komputerach używa w Polsce ponad 8% internautów, ale stała się ona bardzo popularna na urządzeniach mobilnych. Niewątpliwie jest to produkt, który rozwija się zgodnie z najnowszymi trendami, a czasem nawet trendy te wyznacza.

Jon von Tetzchner (obecny prezes Opera Software) i Geir Ivarsøy rozpoczęli pracę nad nową przeglądarką w kwietniu 1994 r. Te początki w następujących słowach opisuje obecny CEO Opery:

Sieć i przeglądarki były głównie używane na komputerach z UNIXem. Mieliśmy parę firmowych pecetów i przeglądanie internetu było, mówiąc delikatnie, nie najlepsze. Tak naprawdę nie można było nawet wydrukować strony internetowej. Prawdziwe początki. (...) Nie byliśmy zbytnio za pan brat z Windowsem, więc zaczęliśmy budować na SunOSie. Po sześciu miesiącach mieliśmy prototyp, który już wtedy umożliwiał obsługę wielu dokumentów naraz. Ta funkcja stała się prekursorem kart.

Początkowa przeglądarka utorowała Operze drogę do stworzenia jednego, wieloplatformowego silnika. Dzisiaj około 40 milionów ludzi używa Opery w komputerach z systemami Windows, Mac i Linux. Opera mogła też zaistnieć na innych urządzeniach: telewizorach, dekoderach, odtwarzaczach medialnych, telefonach, konsolach... nawet w samochodach.

Opera położyła fundament pod przeglądanie za pomocą kart. W 2001 roku Opera wprowadziła Gesty Myszy. Najnowsze innowacje to możliwość sporządzania notatek w przeglądarce, Szybkie Wybieranie oraz Opera Link, umożliwiająca synchronizację danych pomiędzy różnymi urządzeniami.

W tym roku zaprezentowano Operę Turbo, która umożliwia kompresję stron, dając tym samym szybkość internetu szerokopasmowego przy niemal każdym połączeniu.

- Geir i ja wiedzieliśmy, że internet może na zawsze zmienić to, jak ludzie żyją, pracują i bawią się, a przeglądarka stanie się narzędziem umożliwiającym tę transformację – powiedział Jon von Tetzchner, prezes Opery. - Dzisiaj jestem pozytywnie przytłoczony tym, co osiągnęła firma wspólnie ze społecznością Opery na świecie. W najbliższych 15 latach miliardy ludzi dołączą do sieci. Jestem pewien, że damy im jeszcze więcej powodów, by wybrać Operę.

Z okazji urodzin Opera uruchomiła swój urodzinowy portal. Dostępna jest także strona przedstawiająca chronologiczną kolejność wprowadzania innowacji w przeglądarce. Na blogu Opera w Polsce zamieszczono 15 powodów, aby korzystać z Opery oraz wpis Jona von Tetzchnera z okazji jubileuszu.


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031