Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oficjalnie wkroczyliśmy w epokę e-dowodów

04-03-2019, 21:34

Od północy zaczęły spływać wnioski online o e-dowód. Po godzinie działania systemu złożono ich 114. W poniedziałek o godzinie 7 rano na rozpatrzenie czekało już 637 wniosków online, a o godzinie 9 – 896. Chwilę później wnioski zaczęły przyjmować urzędy.

robot sprzątający

reklama


Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki do godz. 13 wnioski o nowy dowód złożyło 10 910 osób (9253 wniosków – w urzędach, 1657 wniosków – online).

Nad tym, aby w poniedziałek od północy wszyscy zainteresowani mogli skutecznie składać wniosek o nowy dowód osobisty, a później, by wszystko zadziałało także w urzędach – przez cały weekend pracowało kilkadziesiąt osób.

Jak go zdobyć?

WAŻNE: wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Wszyscy, których dokumenty są nadal ważne, nie muszą wnioskować o nowe, choć mogą. Za wymianę dowodu na e-dowód nic nie zapłacicie.

Wraz z e-dowodem pojawiły się e-usługi bezpośrednio z nim związane. Zmienił się nieco sam wniosek o wydanie dowodu osobistego. Uspokajamy: nadal jest intuicyjny, a wypełnienie go zajmuje kilka minut. To czego potrzebujemy to Profil Zaufany (sprawdź, jak go założyć) i zdjęcie spełniające odpowiednie wymogi. Uwaga: jeśli zdjęcie nie będzie spełniać tych wymagań, urzędnik odmówi Ci wydania dowodu. Dlatego sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

Teraz wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty”.

Krok 1: Kliknij przycisk „Złóż wniosek”. Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl.

Krok 2: Zaloguj się Profilem Zaufanym.

Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód (np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej).

Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (to zaawansowany podpis elektroniczny umieszczony w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona).

Krok 6:
Dołącz zdjęcie.

Krok 7: Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że we wniosku wpisałeś poprawny adres e-mail. To ważne – na ten adres otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód (patrz – krok 4).

Krok 9: Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

Gotowe!

Dlaczego e-?

Wszyscy, którzy złożą wniosek 4 marca i później otrzymają e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E