Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Odszkodowanie za śmierć rodzica, czyli prawo dzieci do wynagrodzenie krzywdy

05-10-2020, 06:51

Dzieci, które utraciły swoich rodziców w wyniku wypadku drogowego lub w innym zdarzeniu zawinionym działaniem osoby trzeciej, mogą ubiegać się od sprawcy zdarzenia o pokrycie poniesionych strat w wyniku doznanej szkody. Odszkodowanie za śmierć rodzica, a prawidłowo nazywając zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej (ojca, matki) to jednorazowe świadczenie pieniężne, które wypłacane jest przez podmiot lub osobę odpowiedzialną za zdarzenie skutkujące śmiercią lub też ich ubezpieczycieli.

Najczęściej ten rodzaj odszkodowania jest wypłacana za śmierć w następstwie wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy , wypadku w gospodarstwie rolnym, a także w przypadku błędu medycznego.

Odszkodowanie za śmierć rodzica – rodzaje roszczeń

Najczęstszym roszczeniem jest roszczenie o zadośćuczynienie za śmierć ojca, czy matki. Innym rodzajem świadczenia jest jednorazowe odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej. Ten rodzaj odszkodowania za tragiczną  śmierć ojca lub matki ma na celu wyrównać straty poniesione przez poszkodowane dzieci w wyniku pogorszenia się sytuacji materialnej. Jeżeli zmarły ojciec lub zmarła matka była jedynym żywicielem rodziny należy do świadczenia dodać jeszcze rentę na przyszłość dla dzieci zmarłego.

Odszkodowanie za śmierć rodzica – jaka wysokość

Zadośćuczynienie za śmierć rodzica oznacza rekompensatę za straty emocjonalne jakie poniosły dzieci w związku ze śmiercią rodziców. Wiadomym jest, że nie ma  kwoty, która byłaby w stanie zrekompensować dzieciom śmierć matki, czy śmierć ojca. No bo ile warta jest  śmierć najbliżej nam osoby? I czy w miarę upływu czasu jak twierdzą ubezpieczyciele smutek po stracie jest mniejszy?

odszkodowanie za śmierć rodzica

Zadośćuczynienie za śmierć ojca, czy matki może wynieść 80.000zł. Ale w innych okolicznościach, przy szczególnie silnych więziach, następstwach w sferze emocjonalnej – może wynieść nawet 200.000zł. Duże znaczenie ma także to, czy sprawę prowadzi dobra kancelaria od zadośćuczynienia za śmierć i jej zaangażowanie w sprawę.

Odszkodowanie za śmierć rodzica – krok po kroku

Aby nie zaprzepaścić szansy na zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć rodzica należy możliwie szybko pozyskać akt zgonu zmarłego rodzica oraz wszelkie dokumenty na okoliczność przebiegu zdarzenia (wypadku) – wskazujące na osobę sprawcy. Już na tym etapie zastanów się, czy nies korzystać z pomocy prawnika. Pomoc może być także udzielona przez kancelarię odszkodowawczą. Te podmioty pomogą Ci w zebraniu niezbędnych dokumentów, jak również w sposób prawidłowy zaadresują i sformułują żądanie wypłaty odszkodowania za śmierć rodzica. Już na tym etapie, w zgłoszeniu szkody należy wskazać możliwie wysoką kwotę żądania zapłaty odszkodowania – będzie miało to wpływ na wysokość ewentualnych odsetek!

Należy gromadzić dowody świadczące o szkodzie poniesionej w wyniku śmierci matki lub ojca (faktury dokumentujące koszty pogorszenia własnego zdrowia, wizyty u psychologa i psychiatry, koszty pochówku i stypy, koszty nagrobka itp.). W imieniu niepełnoletnich występują ich opiekunowie prawni.

Dokumenty potrzebne do uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć matki lub za śmierć ojca w wypadku  to:

  1. Akt zgonu
  2. Dokument potwierdzający winę sprawcy (np. wyrok sądu karnego)
  3. Dokumenty stanowiące dowód relacji łączącej zmarłego rodzica i wnioskującego dziecka, 
  4. Dokumentacja medyczna oraz faktury imienne dokumentujące spowodowanie u poszkodowanego pogorszenie stanu zdrowia

Odszkodowanie za śmierć rodzica – 20 lat na dochodzenie sprawiedliwości i wysokiego odszkodowania

Nadmienić należy, iż wypadki ze skutkiem śmiertelnym najczęściej związane są z popełnieniem przestępstwa. Takim przestępstwem jest spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego roszczenia o odszkodowanie za śmierć ojca lub matki w tragicznym wypadku przedawniają się po upływie 20 lat od zdarzenia.

Ważnym jest aby nie doszło do przedawnienia sprawy. Często dzieci po tragicznej  śmierci rodziców nie chcą powrotu do traumatycznych przeżyć, a z tym niestety wiąże się wniesienie powództwa lub po prostu są nieświadome swoich praw i zgłaszają swoje roszczenia za późno. Straciłeś rodzica w wypadku komunikacyjnym – porozmawiaj z prawnikiem – być może nadal możesz uzyskać odszkodowanie za śmierć rodzica.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:












Tematy pokrewne:  

tag odszkodowanie za śmierćtag nols