Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Od czego zależą kursy akcji?

28-04-2016, 08:17

W tym artykule chciałbym wyjaśnić od czego zależą kursy akcji, na podstawie czego są kształtowane i dlaczego mamy do czynienia niekiedy z ich gwałtownymi spadkami. Artykuł skierowany jest przede wszystkim do osób rozpoczynających przygodę z inwestowaniem na giełdzie, dlatego też, będę starał się w jak najprostszy sposób przeprowadzić Was przez wszystkie niezbędne zagadnienia.

Akcje, jak zapewne wiecie, są papierami wartościowymi określonych spółek wystawionych na sprzedaż na rynku, w Polsce regulowanym i nazywanym Giełdą Papierów Wartościowych. To właśnie na owej giełdzie, podmioty do tego uprawnione, mogą dokonywać zakupu i sprzedaży akcji. Owe podmioty są to biura maklerskie i domy maklerskie, które zwykle działają na zlecenie indywidualnych inwestorów, także takich jak Ty i Ja. To właśnie za ich pośrednictwem dokonujemy zakupu i sprzedaży akcji. Jednym z popularniejszych domów maklerskich jest TMS Brokers, oferujących swoim Klientom szereg udogodnień. Przede wszystkim, jest to profesjonalna, ale i intuicyjna w obsłudze platforma inwestycyjna, za pośrednictwem której online możemy dokonywać transakcji zakupu i sprzedaży papierów wartościowych poszczególnych spółek. Ponadto, możemy zawsze liczyć na pomoc ze strony doradców inwestycyjnych, którzy odpowiedzą na nurtujące nas pytania. Została nam udostępniona jednocześnie szeroka baza wiedzy, w której znajdziemy publikacje tematyczne, opracowania strategiczne, poradniki, a także szkolenia i kursy wideo - dzięki którym poszerzymy swoją wiedzę na temat inwestycji.

Kursy walut kształtowane są generalnie przez wolny rynek. W momencie wprowadzenia spółki na giełdę, dokonuje się pierwsza wycena jej akcji, która jest składową wielu czynników. Następnie, kurs ten jest już regulowany przez inwestorów. Jeżeli inwestorzy giełdowi są zainteresowani zakupem akcji danej spółki, wówczas ich wartość rośnie, gdyż zwiększa się popyt, ale podaż pozostaje bez zmian. Gdy inwestorzy jednakże sprzedają akcje spółki, ich cena spada, gdyż zgodnie z prawami rynku, podaż się zwiększa - akcje wracają na rynek wtórny, a popyt jest mniejszy - mniej osób kupuje owe akcje, stąd i cena musi spaść do niższego poziomu zainteresowania. W taki oto uproszczony sposób kształtuje się cena akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Decyzje samych inwestorów są powodowane już wieloma innymi czynnikami - publikacją raportów okresowych odnośnie zysków spółki, informacją o zmianie zarządu, decyzją w sprawie dywidendy, ogólną sytuacją rynkową jak i wieloma innymi czynnikami.

Ostatnie artykuły:

fot. WWF