Ocena punktowa w BIK – co na nią wpływa?

05-10-2017, 16:13

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej S.A. jest firmą założoną przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Głównym celem BIK jest zbieranie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej konsumentów. Historia ta przedstawiana jest w formie oceny punktowej. Co dokładnie na nią wpływa?

cash

Do bazy BIK dostaje się każdy, kto kiedykolwiek wziął kredyt czy pożyczkę. Nasze dane w BIK mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Wyrażane są one w formie oceny punktowej. Gdy jest ona wysoka, wtedy pożyczki i kredyty możemy otrzymać łatwiej.

Czym jest ocena punktowa BIK?

Ocena punktowa BIK, która określana jest również jako scoring, jest metodą oceny ryzyka kredytowego. W ten sposób wyznacza się wiarygodność kredytową konsumenta na podstawie informacji zawartych na jej profilu BIK w porównaniu z innymi profilami.

Liczba punktów dla każdego klienta obliczana jest na podstawie specjalnego wzoru matematycznego na podstawie różnych informacji związanych z aktywnością i historią kredytową klienta.

Informacje te można podzielić na cztery kategorie:

  • jakość kredytów – głównie to termin spłacania, który stanowi około 76% ogólnej oceny punktowej
  • aktywność kredytowa – liczba spłaconych i obecnie spłacanych kredytów
  • wykorzystanie limitów kredytowych – dotyczy limitów na kontach bankowych
  • częstotliwość ubiegania się o kredyty – gdy ostatnio wnioskowaliśmy o pożyczki i kredyty i otrzymaliśmy ocenę odmowną, obniża to ocenę punktową

Czy możliwa jest pożyczka bez BIK?

Gdy ocena punktowa BIK jest niska, wtedy ryzyko nieotrzymania pożyczki lub kredytu jest dość duże. Czy w takim przypadku w ogóle nie będzie można pożyczyć pieniędzy? W bankach i wybranych instytucjach pozabankowych rzeczywiście spotkamy się z odmową.

Znajdziemy jednak pożyczki bez BIK, które przeznaczone są właśnie dla osób, które mają niekorzystną historię w Biurze Informacji Kredytowej. Dostępne są one głównie w firmach pozabankowych, które działają stacjonarnie oraz on-line. Wówczas pożyczkodawca nie sprawdza klienta w bazie BIK lub nie bierze tego rodzaju informacji pod uwagę. Musimy jednak liczyć się z tym, że pożyczki tego rodzaju kosztują więcej. Strona naszego Meksykańskiego partnera merytorycznego: Préstamos rápidos online


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: