OC dla młodego kierowcy - o czym warto pamiętać, żeby nie przepłacać?

21-01-2021, 13:45

Młody kierowca to nie tylko ten młody wiekiem; to także ten, który zdobył uprawnienia do kierowania danym pojazdem stosunkowo niedawno. Ze względu na niewielkie doświadczenie za kierownicą może spodziewać się niestety znacznie droższej oferty OC niż w przypadku wieloletniego kierowcy. Są jednak sposoby, dzięki którym można nieco zaoszczędzić na składce za polisę.

ubezpieczenie auta młodego kierowcy

Jak obniżyć wysokość składki OC dla młodego kierowcy?

Na samym początku warto przyjrzeć się dosłownie młodym kierowcom – tj. osobom do 26. r.ż. Jak mogą uniknąć owej zwyżki?

  • Ustanowić współwłaścicielem pojazdu doświadczonego kierowcę – posiadającego już zniżki na OC. Biorąc więc na przykład 18-letniego Piotra i jego pierwszy samochód, może on wpisać do dowodu rejestracyjnego swojego ojca, który od 20 lat kolekcjonuje zniżki za bezszkodową jazdę. Przejdą one bowiem (albo w całości, albo nie, zależnie od warunków danego ubezpieczyciela) na polisę samochodu Piotra; może otrzymać nawet ponad 50% zniżki na OC, samemu nie mając żadnych.
  • Siebie ustanowić współwłaścicielem, a doświadczonego kierowcę właścicielem pojazdu – w tym przypadku właścicielem auta będzie ojciec Piotra, a sam Piotr współwłaścicielem; analogicznie korzysta z jego zniżek.

W przypadku kierowców młodych pod względem doświadczenia, można postępować dokładnie tak samo. I tutaj sytuacja może być odwrotna – Piotr ma 30 lat i około 10 kolekcjonowania zniżek, a jego 50-letni ojciec właśnie zdecydował się na zrobienie prawa jazdy. To ojciec będzie korzystał ze zniżek syna, wpisując go do dowodu rejestracyjnego.

Są jednak jeszcze dwie sytuacje, które mogą znacznie obniżyć wysokość składki za OC (zarówno kierowcy młodego, jak i niedoświadczonego):

  • Zbieranie zniżek za posiadanie skutera – nieletni może zostać zarówno współwłaścicielem, jak i właścicielem skutera lub motoroweru i w ten sposób kolekcjonować zniżki.
  • Wybrać samochód o niewielkiej pojemności silnika – im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo (w oczach ubezpieczycieli) szybkiej i brawurowej jazdy, co w połączeniu z niskim doświadczeniem oznacza pewną szkodowość. OC dla samochodów z małą pojemnością są zdecydowanie tańsze.

Jak znaleźć najniższe OC?

Warto mieć na uwadze, że pomimo wszystkich czynników obniżających wartość składki, ta wciąż może się różnić nawet o kilkaset złotych – zależnie od oferty danego ubezpieczyciela. Firma X może oferować bowiem jeszcze droższe OC dla młodych niż firma Y. Na samym początku poszukiwać warto więc skorzystać z darmowej porównywarki ubezpieczeń – np. na stronie https://www.ubezpiecz-pojazd.pl/, gdzie istnieje od razu możliwość zakupienia polisy. Po wypełnieniu kilkuminutowego formularza użytkownik otrzyma listę dostępnych ofert wraz ze wskazaniem ich ceny.

Na polisie można oszczędzić nawet ponad tysiąc złotych – podstawą jest porównanie ofert co najmniej kilku ubezpieczycieli.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczeniatag OCtag nolstag Kierowca
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: