O czym piszą i mówią na polskim Facebooku?

27-04-2012, 19:46

Jakimi słowami posługują się użytkownicy polskiego Facebooka? Odpowiedzią na to pytanie ma być Facebookowy Słownik Frekwencyjny, stworzony przez Sotrender we współpracy z agencją PR Profeina.

Słownik Frekwencyjny Polskiego Facebooka rejestruje częstość użycia poszczególnych wyrazów osobno przez fanów i administratorów profili firmowych na Facebooku.

Język używany w komunikacji na Facebooku między marką a fanem zdecydowanie różni się od języka stosowanego w kontaktach między marką a klientem face to face. Na Facebooku raczej nikt nie napisze "Droga Pani". Marki zwracają się do swoich fanów jak do znajomych i jest to standardem bez względu na rodzaj działalności marki. Tak samo bezpośrednio fani zwracają się do marki.

- Ewidentnie zarówno administratorzy, jak i użytkownicy polskiego Facebooka uznali, że jest on obszarem względnej swobody językowej, w której obowiązują raczej nieformalne reguły gry - komentuje Magdalena Górak, Profeina.

Najczęściej używane słowa fanów na Facebooku w Polsce
fot. Sotrender - Najczęściej używane słowa fanów na Facebooku w Polsce
Jak wynika z Facebookowego Słownika Frekwencyjnego, dobór słów najczęściej używanych przez markę i fanów jest dość zbliżony. Wśród najczęściej używanych przez markę słów znalazły się: "dziś”, "nasz”, "nasi", "zapraszać" czy "gratulować", fani natomiast chętnie używają słów "dziękować", "pozdrawiać", "lubić" itd.

Czytaj też: Firmom w social media brakuje strategii

Słowo "mieć" prowadzi we wszystkich przebadanych kategoriach: odzież, telekomunikacja oraz żywność i pojawia się regularnie w każdej dziesiątce najpopularniejszych słów. Zaraz po słowie "mieć" plasuje się "http", co wskazuje na skłonność fanów do dzielenia się odnośnikami.

Co ciekawe, w kategoriach telekomunikacja i żywność administratorzy kuszą swoich fanów dużą liczbą konkursów, często przywołując to słowo, podczas gdy w odpowiedzi fanów słowa "konkurs" czy "nagroda" pojawiają się zdecydowanie rzadziej. Z kolei w kategorii odzież to fani często wspominają o konkursach, promocjach i kuponach.

- Wydawałoby się, że ACTA zdominowała cały polskojęzyczny Facebook na początku roku, jednak badanie dowiodło, że taka opinia jest jednak na wyrost. W badaniu Sotrender i Profeiny słowo "ACTA" pojawiło się w wypowiedziach fanów zaledwie 48 razy w kategorii żywność , a 118 razy użyte zostało przez fanów kategorii telekomunikacyjnych. Tymczasem administratorzy zupełnie nie odnosili się do tego tematu - komentuje dr Jan Zając, współtwórca Sotrender.

Marek posiadających swój fanpage ciągle przybywa i obecnie samych tylko komercyjnych profili jest na polskojęzycznej wersji Facebooka ponad 70 tysięcy. Dobra komunikacja na Facebooku jest ważna m.in. ze względu na Edgerank, czyli współczynnik wpływający na to, jakie posty są wyświetlane na tablicach użytkowników Facebooka. Wobec natłoku publikacji pojawiających się na Facebooku zaistniała potrzeba wprowadzenia mechanizmu, który będzie selekcjonował wpisy i premiował te wartościowe. Wiele komunikatów wysyłanych przez marki na fanpage'ach w ogóle nie dociera do fanów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031